MSZ: Mamy nadzieję, że Polacy będą jak najszybciej zwolnieni

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki wyraził nadzieję, że polscy dziennikarze, zatrzymani w Smoleńsku przez żołnierzy rosyjskich, będą jak najszybciej wypuszczeni. Poinformował, że zostali zatrzymani za wejście na tereny wojskowe.

"Według władz rosyjskich polscy dziennikarze dwukrotnie, najpierw w mniejszej grupie, potem większej, weszli na tereny, gdzie nie powinni wchodzić, na tereny wojskowe" - powiedział Bosacki.

Powołując się na wersję Rosjan, Bosacki powiedział, że rano w piątek mnniejsza grupa dziennikarzy została zatrzymana, gdy zbliżała się do lotniska od strony zakładów lotniczych. "Została pouczona i między innymi po interwencji naszej pani konsul dość szybko wypuszczona" - powiedział.

Obecnie - jak powiedział rzecznik MSZ, powołując się na Rosjan - przesłuchanie polskich dziennikarzy trwa dłużej, gdyż zignorowali oni pierwsze pouczenie.

Bosacki zapewnił, że sprawa jest monitorowana przez resort spraw zagranicznych. "Nasi konsulowie, zarówno w Smoleńsku, jak i w Moskwie, są w kontakcie z władzami rosyjskimi" - powiedział.

Podkreślił, że tak jak w przypadku wszystkich polskich obywateli, zatrzymani dziennikarze otrzymają wszelką pomoc prawną od polskich służb.

Zapewnił, że w Smoleńsku rozmowy ws. zatrzymania Polaków prowadzi konsul, a w Moskwie - szef wydziału konsularnego, który dzwonił m.in. do gubernatora obwodu smoleńskiego.

"Nie mamy jasności, gdzie dokładnie zatrzymano dziennikarzy. Mamy dwie wersje" - oświadczył Bosacki.

W piątek po południu rosyjscy żołnierze pod zarzutem wejścia na teren wojskowy zatrzymali w Smoleńsku polskich dziennikarzy: Arletę Bojke z TVP, Przemysława Marca z radia RMF i Marka Osiecimskiego z TVN24 oraz ich operatorów.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
18°C Wtorek
rano
25°C Wtorek
dzień
26°C Wtorek
wieczór
23°C Środa
noc
wiecej »