W Rwandzie, od 15 lipca ponownie zostały udostępnione dla wiernych miejsca modlitwy i kultu. Decyzja prezydenta Paula Kagame nie znosi jednak wszystkich obostrzeń w związku z koronawirusem - informuje serwis africanews.
Wg oświadczenia wydanego przez gabinet premiera, miejsca kultu mogą zostać udostępnione wiernym za zgodą władz lokalnych. Wszystkie miejsca publicznych zgromadzeń, w tym szkoły, pozostawały zamknięte w Rwandzie od 14 marca, kiedy w kraju potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa.
Wedle nowych rozporządzeń, wierni mają zachowywać odstęp minimum 1,5 m, obowiązuje nakaz noszenia masek w miejsca publicznych, ofiary w miejscach modlitw nie mogę być składane w formie gotówki, dzieci poniżej 12 roku pozostają objęte zakazem uczestnictwa w nabożeństwach. Szkoły w Rwandzie pozostają zamknięte do września.
Ceremonie małżeńskie (małżeństwa cywilne) nie mogę przekraczać 15 osób. Granice kraju pozostają zamknięte. Przestrzeń powietrzna ma być otwarta z 1 sierpnia. Zabronione wciąż pozostają zgromadzenia publiczne, wydarzenia sportowe i gastronomia.
Rwandyjskie MSW, 15 lipca nakazało ponowne nałożenie blokady w rejonach południowo-zachodnich, w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa. Ograniczenia w ruchu dotyczą też okręgów Nyamasheke i Nyamagabe, gdzie znajduje się obóz dla kongijskich uchodźców.
W zeszłym tygodniu, wskutek wzrostu przypadków Covid-19, zablokowano obszary stolicy Kigali. Na dzień 15 lipca w Rwandzie odnotowano 1435 zachorowań, 670 aktywnych przypadków, 752 ozdrowienia, 4 zgony. Dotychczas w kraju przeprowadzono 194 802 testy
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.