Poznańskie Forum Duszpasterskie

Kilkaset osób z kraju i zagranicy wzięło udział w Poznańskim Forum Duszpasterskim, które odbyło się 2 października w stolicy Wielkopolski. Celem konferencji było wprowadzenie w tematykę nowego roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce, którego hasło brzmi: „W komunii z Bogiem”. Zacznie on obowiązywać od najbliższego Adwentu

Forum rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego w kościele św. Rocha. „Kościół jest domem i szkołą komunii” – mówił w homilii di przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich biskup koszalińsko-kołobrzeski, Edward Dajczak.

Następnie w Sali Centrum Wykładowo-Konferencyjnego Politechniki Poznańskiej znani i cenieni prelegenci – wśród nich biskup siedlecki, Zbigniew Kiernikowski i redaktor Zbigniew Nosowski – mówili o wyzwaniach, przed którymi stoją dziś katolicy w Polsce.

Forum odbyło się w Poznaniu, gdzie osiemdziesiąt lat temu powstała Akcja Katolicka. Krajowy asystent Akcji Katolickiej, bp Mariusz Leszczyński przypomniał historyczny kontekst powołania do istnienia organizacji, o którą zabiegał papież Pius XI.

Abp Gądecki, nawiązując do hasła nowego programu duszpasterskiego, podkreślił, że komunia to szczególny rodzaj wspólnoty. „Czynić Kościół domem i szkołą wspólnoty to wyzwanie i zadanie, przed którym stajemy w nowym tysiącleciu” – zauważył metropolita poznański.

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwracając się do uczestników poznańskiego forum, przestrzegał przed fałszywie rozumianym pojęciem wspólnoty. „Wspólnota to nie grupa ludzi, która spotyka się, by zapomnieć o obowiązkach domowych czy zawodowych” – przestrzegał abp Gądecki. Metropolita poznański podkreślił, że wspólnota jest tylko wtedy, kiedy w jej centrum jest Chrystus.

Przed myśleniem na sposób świecki, a także przed pokusą zgłębiania kultury bałwochwalstwa, uleganiu sekularyzacji, dechrystianizacji i instrumentalizacji przestrzegał uczestników Poznańskiego Forum Duszpasterskiego bp Kiernikowski. „W Kościele żyjemy niekiedy tak, jakby Chrystus nie istniał, jakby nie umarł i nie zmartwychwstał, stawiamy siebie na piedestale, zamiast wpatrywać się w Chrystusa” – stwierdził ordynariusz siedlecki.

Zwracając się do przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich bp Kiernikowski podkreślił, że Kościół oznacza konkretną wspólnotę, która czerpie moc ze słuchania słowa Bożego i przeżywania liturgii w znakach. „Chodzi o to, by wyrazić zgodę na poddanie się prowadzeniu przez drugiego człowieka, który ma większe doświadczenie ode mnie” – przekonywał biskup siedlecki.

Organizatorem Poznańskiego Forum Duszpasterskiego były Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej oraz Zarząd Akcji Katolickiej. W forum wzięli udział goście z kilkunastu polskich diecezji, jak również przedstawiciele Akcji Katolickiej z Londynu i z Paryża.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Niedziela
wieczór
1°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
1°C Poniedziałek
dzień
wiecej »