Służyć pokojowemu współistnieniu

„W trudnych czasach kryzysu i konfliktów, zaostrzonych jeszcze przez szerzące się zjawisko globalizacji, religie są wezwane do realizacji szczególnego powołania do służby na rzecz pokoju i współistnienia”

Słowa te czytamy w przesłaniu wystosowanym w imieniu Papieża przez watykańskiego sekretarza stanu na rozpoczęte w Barcelonie Międzynarodowe Spotkanie Modlitewne na rzecz Pokoju zorganizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego (3-5 października). Inicjatywa cyklu kongresów „Ludzie i religie” zrodziła się po międzyreligijnym spotkaniu w Asyżu w 1986 r. z udziałem Jana Pawła II. Jak zaznaczają organizatorzy, spotkania te stały się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rodzajem pielgrzymki pokoju po różnych miastach Europy i basenu Morza Śródziemnego. W ubiegłym roku gościł ją także Kraków.

Tegoroczne spotkanie odbywa się pod hasłem: „Żyć razem w czasach kryzysu. Rodzina narodów, rodzina Boża”. W sumie Barcelona gości ok. 3 tys. osób, w tym 300 reprezentantów wielkich religii i świata polityki. W programie znalazł się m.in. panel izraelsko-palestyński o wspólnym pragnieniu pokoju. Jak pisze kard. Tarcisio Bertone, „wszystkie narody, jeśli chcą żyć jako autentyczna wspólnota braci i sióstr, powinny stać na wspólnym fundamencie wartości duchowych i etycznych. Uznając Boga za źródło istnienia każdego człowieka, religie pomagają całej ludzkości wspierać nienaruszalną godność każdego ludzkiego istnienia”.

Z drugiej strony – jak czytamy w watykańskim przesłaniu – sprawa pokoju wymaga zaangażowania ze strony każdego wierzącego z osobna. Temu właśnie ma służyć modlitwa w tej intencji, która stanowi jednocześnie lekcję języka pokoju, wzmacniając jego Boży zasiew w sercach ludzkich i przezwyciężając różnice ras, kultur i religii. Niech modlitwa daje moc do podjęcia „drogi dialogu, która ostatecznie oddali nieporozumienia i podziały oraz pozwoli nam jako braciom i członkom tej samej rodziny ludzkiej nadal budować harmonijne współistnienie” – napisał w imieniu Papieża kard. Bertone.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
wiecej »