Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch skrytykował coraz większą ekonomizację nauki. Dochodzi do tego, że „cała nauka rozpatrywana jest tylko w kategoriach przydatności gospodarczej” – powiedział szwajcarski arcybiskup w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Podkreślił, że aby rzeczywiście spełniać swoją rolę, nauce potrzebna jest szeroka sfera swobody działania. Dziś jednak, pod naciskiem ekonomicznym, zagraża nauce „niebezpieczny pragmatyzm” – dodał hierarcha.
Jednocześnie 60-letni abp Koch zwrócił uwagę na potrzebę istnienia teologii i wydziałów teologicznych na uniwersytetach państwowych. Jego zdaniem ta dyscyplina nauki powinna funkcjonować w przestrzeni publicznej.
Abp Koch uważa, że również dialog międzyreligijny będzie udany tylko wówczas, „gdy się na nowo odkryje, że religia i wiara mają wymiar społeczny”. Wiara, religia i Kościół są „wielkościami społecznymi” , jednym z elementów dialogu ogólnospołecznego i dlatego też powinny trwale funkcjonować na uniwersytetach państwowych – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.