Przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan abp Kurt Koch skrytykował coraz większą ekonomizację nauki. Dochodzi do tego, że „cała nauka rozpatrywana jest tylko w kategoriach przydatności gospodarczej” – powiedział szwajcarski arcybiskup w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA.
Podkreślił, że aby rzeczywiście spełniać swoją rolę, nauce potrzebna jest szeroka sfera swobody działania. Dziś jednak, pod naciskiem ekonomicznym, zagraża nauce „niebezpieczny pragmatyzm” – dodał hierarcha.
Jednocześnie 60-letni abp Koch zwrócił uwagę na potrzebę istnienia teologii i wydziałów teologicznych na uniwersytetach państwowych. Jego zdaniem ta dyscyplina nauki powinna funkcjonować w przestrzeni publicznej.
Abp Koch uważa, że również dialog międzyreligijny będzie udany tylko wówczas, „gdy się na nowo odkryje, że religia i wiara mają wymiar społeczny”. Wiara, religia i Kościół są „wielkościami społecznymi” , jednym z elementów dialogu ogólnospołecznego i dlatego też powinny trwale funkcjonować na uniwersytetach państwowych – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady.
W stolicy władze miasta nie wystawią przeznaczonych do zbierania tekstyliów kontenerów.