Premier Donald Tusk ocenił, że poniedziałkowy szczyt Europy i Azji w Brukseli potwierdza, iż także kraje azjatyckie uznały potrzebę zarządzania globalnego i współpracy w zwiększeniu dyscypliny finansowej i nadzorze nad międzynarodowymi instytucjami finansowymi.
"To spotkanie dzisiejsze jest ważniejsze niż dotychczasowe szczyty ASEM (Asia-Europe Meeting). Po wystąpieniach przywódców azjatyckich widać, że kryzys, przy swych złych skutkach, przyniósł także dobre skutki. Przywódcy w wymiarze globalnym zrozumieli, że współpraca jest niezbędna, także współpraca, jeżeli chodzi o większą dyscyplinę finansową i nadzór nad międzynarodowymi instytucjami finansowymi" - powiedział premier dziennikarzom pierwszego dnia szczytu ASEM.
"Po raz pierwszy w głosach przywódców Chin i Korei słychać było wyraźniejsze otwarcie na argumenty, które w Europie zdobywają coraz więcej uznania" - dodał. Wyznał, że podczas szczytu i w jego kuluarach z satysfakcją mówił o polskich doświadczeniach z kryzysu.
Zauważył też postęp w podejściu państw azjatyckich do ważnej dla Europy kwestii walki z ociepleniem klimatu. "Kwestia zmian klimatycznych i współpracy międzynarodowej coraz częściej się pojawia w wypowiedziach naszych azjatyckich partnerów" - powiedział.
Jest to już ósmy szczyt ASEM, największego po ONZ zgromadzenia na świecie. Przywódcy 46 państw UE i Azji spotykają się w Brukseli do wtorku, by rozmawiać o skutkach światowego kryzysu gospodarczego w sferze zarządzania światowego, zmianach klimatycznych i handlu. Ponadto na szczycie omówione zostaną kwestie ściślejszej współpracy UE z Azją w dziedzinie energii, ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności. Obie strony omówią też zagrożenia terroryzmem i przestępczością zorganizowaną, a także sytuację w Iranie, Birmie, Afganistanie i Korei Północnej.
W spotkaniu po raz pierwszy biorą udział przedstawiciele Rosji (szef dyplomacji Siergiej Ławrow), Australii i Nowej Zelandii, które zostały przyjęte jako nowi członkowie ASEM. "To przykład na to, jak bardzo globalizuje się polityka" - ocenił Tusk.
ASEM został zainicjowany w 1996 r. w Bangkoku w celu rozwijania współpracy politycznej, gospodarczej i kulturalnej. Członkowie ASEM razem reprezentują 58 proc. populacji świata, 50 proc. światowego PKB i ponad 60 proc. międzynarodowego handlu. Azjatyccy członkowie ASEM są kluczowymi partnerami handlowymi UE, reprezentując w 2009 roku ponad jedną czwartą unijnego handlu na świecie (619 mld euro).
Premier Tusk uczestniczył tylko w pierwszym dniu szczytu i już wraca do kraju.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.