Kwestia pokojowego rozwiązania konfliktu palestyńsko-izraelskiego skupia uwagę opinii publicznej na Międzynarodowym Spotkaniu Modlitewnym na rzecz Pokoju, które trwa w Barcelonie. Zgromadziło ono ok. 500 przedstawicieli różnych religii. Uczestnicy spotkania mają nadzieję, że stanie się ono „zalążkiem” uspokojenia sytuacji w tym regionie świata.
„Dialog musi być prawdziwy. W Barcelonie, dzięki Wspólnocie św. Idziego, możemy mówić w sposób autentyczny” – podkreślili przedstawiciele Izraela i Palestyny. Juli Edelstein, izraelski minister ds. diaspory, ocenia pozytywnie koniec „mody, aby wzywać do robienia pięknego dialogu osoby, które nie odgrywają żadnej roli politycznej, Żydów lub Palestyńczyków, którzy nawet nie żyją na naszej ziemi. Jeśli chcemy iść do przodu, to nie powinniśmy bać się mówić o problemach, o uchodźcach, o Jerozolimie. Mówimy tutaj publicznie to, o czym mówimy także w naszym domu, przed naszymi ludźmi. Jeśli jesteśmy tutaj, to dlatego, że podjęliśmy strategiczną decyzję, aby zrobić tak, by nasi synowie nie walczyli ze sobą na wojnie” – podkreślił izraelski minister.
Podobnie wyrażał się palestyński minister ds. wyznań Mahmoud Al Habash: „Nie możemy przyjechać tutaj, aby mówić o różach, dialogować tylko o zasadach, ale musimy zacząć od korzeni, ponieważ to, co się dzieje na miejscu, jest ważne... Musimy pracować na rzecz przyszłości, dla naszych dzieci i dla dzieci izraelskich”.
„Nie róbcie z Jerozolimy stolicy politycznej. Jest to przestrzeń święta, która musi pozostać stolicą religii – apelował z kolei Gregorios III Laham, melchicki patriarcha Antiochii i Jerozolimy. – Jerozolima jest stolicą naszej wiary. Kropka. Proszę was: Żydzi, Palestyńczycy, Arabowie, Amerykanie, Europejczycy, nie róbcie z niej stolicy politycznej! Żaden naród nie ma władzy nad Jerozolimą, ponieważ jest ona haram, rzeczą świętą – podkreśla patriarcha. – Zabierzcie ręce od Jerozolimy! Przede wszystkim wy, politycy! Uszanujcie plan Boży wobec niej. Jerozolima nie jest waszym lennem, domeną, waszą własnością”.
Ostatni dzień spotkania uczestnicy poświęcili m.in. obecnemu kryzysowi i jego przyczynom, migracji, nierównościom pomiędzy krajami Północy i Południa oraz dialogowi międzyreligijnemu, w tym islamsko-chrześcijańskiemu.
Rano w auli seminarium archidiecezji barcelońskiej doktorat honoris causa otrzymał metropolita Hilarion, szef Wydziału Stosunków Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego. Uroczystości przewodniczył kard. Lluis Martinez Sistach, wielki kanclerz Katalońskiego Fakultetu Teologicznego.
Po południu wyznawcy poszczególnych religii spotykają się w wyznaczonych miejscach na modlitwę. Po niej przejdą w Procesji Pokoju na Plac Katedralny, gdzie odbędzie się uroczystość zakończenia Międzynarodowego Spotkania na rzecz Pokoju.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.