Uroczysta Eucharystia rozpoczęła Rok Jubileuszowy w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Hiszpanii. Zostały w niej otwarte Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia.
Otworzył je abp Francisco Cerro Chaves z Toledo, a towarzyszyli mu biskupi z Estremadury. Jubileuszowy Rok Guadalupański potrwa do 8 września przyszłego roku. Obchodzony on jest zaledwie 14 razy w ciągu jednego stulecia.
„Pielgrzymowanie do Guadalupe nie tylko przemienia serce, prowadząc nas do nawrócenia i głębokiego uzdrowienia, ale zachęca także do tego, by patrzeć wysoko i daleko, śnić o wielkich rzeczach i sercach otwartych. Guadalupe jest domem Maryi, jest miejscem uzdrowienia” - napisali hiszpańscy biskupi w liście z okazji Jubileuszowego Roku Guadalupańskiego.
Według tradycji, figurę Matki Bożej miał podarować arcybiskupowi Sewilli w VI w. papież Grzegorz I. Na półwysep przywiózł ją św. Izydor. W 711 r. w obawie przed Arabami figura Maryi została ukryta pod kamieniami w jaskini w Villuercas nad rzeką Guadalupe. Blisko siedem wieków później figura została cudownie odkryta, na miejscu wybudowano małą kapliczkę, która z biegiem czasu stała się jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Hiszpanii. Ważną rolę w jego historii odegrał król Alfons XI, który w 1340 r. zawierzył Matce Bożej zwycięską bitwę pod Salado, jedną z ostatnich podczas rekonkwisty. Sanktuarium w Guadalupe opiekowali się także królowie katoliccy Izabela i Ferdynand. W 1493 r. przybył tutaj Krzysztof Kolumb, aby podziękować za odkrycie Nowego Świata.
Czarna Madonna z Villuercas, jak nazywają ją mieszkańcy Estremadury, przyciągała coraz więcej pielgrzymów. Papież Paweł III w 1536 r. wydał zgodę na pierwszy rok jubileuszowy. Dzięki Janowi Pawłowi II, który odwiedził sanktuarium podczas swojej pierwszej podróży do Hiszpanii (1982), Jubileuszowy Rok Guadalupański obchodzony jest wówczas, kiedy 6 sierpnia przypada w niedzielę.
Zgodnie z tradycją każdy pielgrzym musi wejść do bazyliki przez Święte Wrota, zwane też Bramą Przebaczenia, a następnie dotknąć kamieni w nawie św. Anny. Przez blisko siedem wieków to właśnie te kamienie miały chronić obraz Matki Bożej przed Arabami. Hiszpańska bazylika dała początek innym sanktuariom Matki Bożej Guadalupańskiej na świecie.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.