W Białymstoku trwa międzynarodowa konferencja „Nuncjatura apostolska w Rzeczypospolitej – stan badań i perspektywy”. W czasie trzydniowego spotkania zostaną podjęte m.in. tematy: akta nuncjatury apostolskiej jako ważne źródło do badań nad dziejami polskiej sztuki i kultury czy też próby odzyskania tzw. sum neapolitańskich królowej Bony w świetle dokumentów nuncjatur.
Abp Celestino Migliore powiedział 7 października na konferencji, że jako nuncjusz apostolski w Polsce, będzie tylko i wyłącznie realizatorem postanowień Benedykta XVI w polityce zagranicznej. „Dyplomacja papieska jest tworzona przez aktualnie pełniącego posługę Papieża, który nadaje specyficzny charakter dyplomatyczny działalności Stolicy Apostolskiej".
Na otwarciu konferencji obecny był też prymas-senior kard. Józef Glemp, który po spotkaniu z historykami powiedział, że obecna polska polityka nie zmierza do rozwiązywania konkretnych problemów państwa polskiego: „Obserwujemy takie właśnie polityczne zamroczenie. Nie chodzi o ważne problemy, ale o głupstwa. Trochę jestem zgorszony. Uważam, że problemy naprawdę trudne dla społeczeństwa, dla państwa, spychane są na bok w miejsce utarczek partyjnych”.
Konferencja poświęcona historii nuncjatury w Rzeczypospolitej potrwa do 9 października.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.