W 40. rocznicę tragicznej śmierci Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego Politechnika Krakowska przygotowała sesję, w której wspomina swojego absolwenta i pracownika. W jej ramach zaprezentowano książkę i film poświęcony tej niezwykłej postaci.
Jak mówi jeden z organizatorów sesji, prof. Janusz Kawecki, była to kolejna dobra okazja do spojrzenia na życie Jerzego Ciesielskiego we wspólnocie akademickiej. „Był to naukowiec, inżynier budownictwa, ojciec rodziny – przypomina prof. Kawecki. – Jego biografia wskazuje dobitnie, że wybrał drogę do świętości już będąc młodzieńcem. Postanowił, jak to zapisał w swoich notatkach, wymagania Ewangelii wprowadzić w swoje codzienne życie. Jan Paweł II napisał o nim w książce «Przekroczyć próg nadziei»:
«Nie zapomnę nigdy tego chłopca, studenta politechniki w Krakowie, o którym wszyscy wiedzieli, że zdecydowanie dąży do świętości. Miał taki program życia». A w kolegiacie św. Anny w Krakowie – to było w 1997 r. na spotkaniu ze środowiskiem naukowym Jan Paweł II przywołał jako wzór dla tego środowiska sługę Bożego Jerzego Ciesielskiego, który «posługę uczonego, posługę myślenia uczynił drogą do świętości»”.
Jerzy Ciesielski żył w latach 1929-1970. Zginął wraz z dwójką swych dzieci w katastrofie statku na Nilu w Chartumie (Sudan), gdzie też pracował jako tzw. visiting professor.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.