Reklama

Bayer zapłaci olbrzymie odszkodowania za swój sterylizacyjny implant

Niemiecka firma farmaceutyczna Bayer ma zapłacić 1,6 miliarda dolarów, by rozstrzygnąć spory sądowe związane ze stosowaniem „trwałego urządzenia antykoncepcyjnego”, czyli wkładki sterylizacyjnej. Amerykańskie sądy zalała fala roszczeń o odszkodowania w związku ze poważnymi skutkami ubocznymi stosowania metalowego implantu.

Reklama

Jak ogłosił Bayer w komunikacie prasowym, firma osiągnęła porozumienie z kancelariami prawnymi powodów, aby rozwiązać około 90 procent z prawie 39. tys. pozwów, jaki napłynęły w związku z „rzekomymi obrażeniami” wynikającymi ze stosowania implantu Essure™.

Czterocentymetrowy implant Essure, zwany także „mikroinsertem”, składa się z dwóch małych metalowych spirali, które umieszcza się w otworach kobiecych jajowodów przez pochwę. Gdy zagnieździ się, organizm buduje z tkanki zaporę wokół zwojów. Uniemożliwia to połączenie się plemnika z komórką jajową. Po 3 miesiącach jajowody powinny być nieodwracalnie niedrożne.

Jak podała katolicka agencja CNA, „co najmniej jedna kobieta zginęła w wyniku stosowania Essure, po tym, jak w jej narządach rodnych rozwinęła się martwica”. Mikroinsert obwinia się o około 300 przypadków śmierci płodów i martwych urodzeń.

W niektórych przypadkach, gdy implanty pękały i zaczęły wędrować po całym ciele, kobiety musiały poddać się histerektomii. Inne doświadczyły ekstremalnych reakcji alergicznych na metalową wkładkę wykonaną ze stopu niklowo-tytanowego. Wiele z nich uskarżało się na bóle głowy i zaburzenia nastroju, niektóre zaś doświadczyły ciąż pozamacicznych.

Pod koniec 2018 roku firma zaprzestała sprzedaży urządzeń Essure na terenie USA, gdzie były dostępne od 2002 roku. Bayer nazwał ten krok „dobrowolną decyzją biznesową” i podkreślił, że nie miało to związku z bezpieczeństwem i skutecznością implantu. Wstrzymanie sprzedaży implantu na rynku amerykańskim to rezultat nacisku agencji rządowej Żywności i Leków (FDA), do której napłynęły liczne skargi kobiet informujących o swych niepokojących reakcjach na Essure.

Implant produkowany przez firmę Bayer miał być alternatywą dla zabiegu chirurgicznego powodującego sterylizację kobiet – tzw. podwiązania jajowodów, polegającego na zaciskaniu i zgniataniu jajowodów.

Kilka lat temu media donosiły o odszkodowaniach wypłacanych przez Bayer osobom stosującym popularne pigułki antykoncepcyjne (czytaj niżej).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
6°C Poniedziałek
dzień
6°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama