Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zaapelowała w czwartek do premiera Donalda Tuska o podjęcie rozmów na temat "szerokiego zakresu reformowania oświaty". Przedstawiciele związku złożyli pismo w tej sprawie w kancelarii premiera.
Był to kolejny list i apel w tej sprawie. Jak powiedział przewodniczący Sekcji Ryszard Proksa, na czwartek - Dzień Edukacji Narodowej - związek zaplanował około dwutysięczną demonstrację przez siedzibą premiera, jednak ze względu na ogłoszenie w woj. mazowieckim żałoby manifestację odwołano.
Proksa zarzucił kierownictwu MEN, że nie prowadzi dialogu społecznego ze związkami zawodowymi.
W czwartkowej petycji do premiera oświatowa "S" przypomniała swoje wcześniejsze argumenty za tym, dlaczego - jej zdaniem - premier powinien podjąć rozmowy ze związkiem. Wśród nich znalazło się "kontynuowanie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej szkodliwej polityki oświatowej powszechnie krytykowanej przez wiele środowisk związanych z oświatą, a przede wszystkim nauczycieli i pracowników oświaty".
Solidarność krytykuje też "pośpieszne wprowadzanie zasadniczych zmian w zakresie prawa oświatowego" oraz "manipulowanie opinią publiczną poprzez niedoinformowanie społeczeństwa na temat realnej wysokości podwyżek dla nauczycieli".
"Siedmioprocentowa podwyżka od września to średniorocznie 2,3 proc, czyli poniżej inflacji" - powiedział Proksa.
W wydarzeniu wezmą udział setki tysięcy młodych z całego świata.
"Przez lata zbudowaliśmy relacje i dziś uczestnicy Pol’and’Rock nas szukają".
Poinformował o tym w niedzielę sekretarz stanu USA Marco Rubio.
"Nadszedł moment, by działać, a prezydent stwierdził to jasno".