Liturgia prawosławna, wykłady o aniołach w tradycji Słowian, występ łemkowskiego zespołu z Gorlic, pokaz filmu, wystawa fotograficzna oraz warsztaty pisania ikon odbędą się w Poznaniu podczas rozpoczynających się 20 października V Dni Kultury Prawosławnej. Tematem tegorocznego festiwalu są „Anioły i demony”.
– Wśród chrześcijan dualistyczne myślenie o aniołach i demonach, czyli o przenikających się siłach dobra i zła, jest popularne, natomiast mniej znane jest ujęcie prawosławne. Zaproszeni przez nas wybitni specjaliści przedstawią tę problematykę podczas wykładów – mówi KAI Przemysław Prasnowski z Fundacji Barak Kultury, która organizuje Dni Kultury Prawosławnej. Wśród prelegentów będą: Aleksander Naumow z Wenecji, ks. Jerzy Tofiluk z Warszawy i o. Paweł Gużyński OP.
Przemysław Prasnowski zauważa, że ciekawie zapowiada się wystawa fotograficzna dokumentująca mało znany w Polsce dekret rządu polskiego z 1938 r. o zniszczeniu cerkwi na terenach Chełmszczyzny i Podlasia. Jak podkreśla jeden z organizatorów kulturalnego wydarzenia, ważny jest tutaj kontekst historyczny oraz współczesne stosunki polsko-ukraińskie, które nadal wywołują wiele emocji. Wystawę poprzedzi wykład Grzegorza Kuprianowicza.
Sobotnią liturgię w cerkwi pw. św. Mikołaja w Poznaniu poprowadzi o. Paweł Minajew. Cappella Gedanensis wykona „Liturgię św. Jana Chryzostoma” P.I. Czajkowskiego. – Co istotne i rzadko spotykane, „Liturgia” zabrzmi w cerkwi, a nie, jak zazwyczaj, w sali koncertowej – podkreśla Prasnowski.
Film dokumentalny „Koniec pieśni” w reżyserii Piotra Borowskiego przedstawi akcenty nawiązujące do kultury prawosławnej.
Będzie można także wziąć udział w warsztatach pisania ikon. Poprowadzi je Iza Murza, która pisze ikony dla poznańskiej cerkwi.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, z wyjątkiem warsztatów pisania ikon.
Dni Kultury Prawosławnej potrwają do soboty 23 października. Fundacja Barak Kultury organizuje je po raz piąty.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.