Uczestnicy Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu przygotowują dziś w 10 grupach językowych propozycje, które posłużą Papieżowi do przygotowania posynodalnej adhortacji apostolskiej. Wieczorem mają one zostać złożone w Sekretariacie Generalnym Synodu Biskupów.
18 października grupa ojców synodalnych, w tym sześciu patriarchów z Bliskiego Wschodu, spotkała się w ambasadzie Włoch przy Watykanie z przedstawicielami włoskiej dyplomacji. Minister spraw zagranicznych Franco Frattini powiadomił przy tej okazji, że Włochy przedstawią w Organizacji Narodów Zjednoczonych wotum na poparcie mniejszości religijnych. Do tego wniosku przystąpiło już 27 krajów, ale łącznie powinno ich być 40. Szef włoskiej dyplomacji mówił też o planowanym ustanowieniu na wszystkich kontynentach przedstawicielstw dyplomatycznych Unii Europejskiej, które strzec będą m.in. wolności religijnej. Ponadto minister Frattini poinformował o swych wystąpieniach w obronie mniejszości chrześcijańskich w Iraku i o pomocy państwa włoskiego w budowie mieszkań dla młodych małżeństw w Ziemi Świętej, by przeciwdziałać emigracji tamtejszych chrześcijan.
„Nasze poparcie dla wolności chrześcijan jest bezwzględne i zasadnicze - powiedział Radiu Watykańskiemu szef włoskiej dyplomacji. - Uważamy, że swoboda wyznawania wiary religijnej to podstawowe prawo każdej jednostki. Zaproponowaliśmy już rezolucję Unii Europejskiej. Obecnie przygotowujemy się, by przedstawić na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucję gwarantującą prawo wszystkich wierzących do wyznawania swej wiary bez obawy, będącej niestety dla bardzo wielu chrześcijan tragiczną rzeczywistością, że będzie się za to prześladowanym w licznych regionach świata”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.