Służyć prawdzie i miłości to niezmienny program z przeszłości i na przyszłość

Redakcja "Gościa Wrocławskiego" wraz byłymi pracownikami i sympatykami świętowała w Oławie jubileusz 25-lecia istnienia.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Jacek Froniewski, kanclerz wrocławskiej kurii. Przy ołtarzu stanęli także byli kierownicy redakcji - ks. Janusz Gorczyca (pierwszy kierownik, który zakładał "Gościa Wrocławskiego", a obecny proboszcz oławskiej parafii) oraz ks. Jakub Łukowski.

- Na Eucharystii dziękujemy Bogu za wszystkich, którzy to dobro, jakim jest "Gość Wrocławski", tworzyli. 25 lat zobowiązuje, rodzi spojrzenie ku przeszłości, rodzi nadzieję i obawy wobec rzeczywistości, która nas otacza. Przyszłość to zawsze wyprawa w nieznane, ale to, co już osiągnęliście, daje podstawy do nadziei na stały rozwój. Trzeba więc zapytać o program na dziś i na jutro dla tego pisma - mówił w homilii stały czytelnik Gościa ks. Jacek Froniewski.

25-lecie "Gościa Wrocławskiego"

GOŚĆ NIEDZIELNY DODANE 27.09.2020 AKTUALIZACJA 27.09.2020

25-lecie "Gościa Wrocławskiego"

​ZOBACZ ZDJĘCIA: Uroczystości jubileuszowe wrocławskiego Gościa Niedzielnego odbyły się w parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie, gdzie proboszczem jest ks. Janusz Gorczyca, pierwszy kierownik Gościa Wrocławskiego.

więcej »

Jak podkreślił, wielkim zagrożeniem współcześnie jest relatywizacja prawdy. News stał się towarem i orężem politycznym. Prawda w mediach przestaje być istotna, kosztem osiągnięcia celu np. podniesienia sprzedaży czy zdobycia popularności.

- Podstawą każdego dziennikarza, obojętnie z jakiej jest opcji, powinna być służba prawdzie. Co zatem tworzy differentia specifica dziennikarza katolickiego? Dla chrześcijanina prawda to nie jest wydumana abstrakcja. Ostateczną prawdą jest Jezus Chrystus. Taki punkt odniesienia sprawia, że dziennikarstwo to nie tyle zawód, co misja. Nie chodzi tylko o fakty, ale o służbę w Kościele i wobec świata - tłumaczył ks. Froniewski.

Dodał, że taka droga to zaprzeczenie logiki dzisiejszego świata, nawet w polskiej, ponoć tak bardzo katolickiej, rzeczywistości. Z tej służby prawdzie i miłości powinno budzić się budowanie jedności, której teraz w Polsce tak bardzo potrzeba, gdyż poziom agresji rodzącej niezwykle trwałe podziały nigdy nie był tak wysoki.

- W morzu nienawiści należy cierpliwie pokazywać prawdę o dobru, które rodzi się z autentycznego pójścia za Chrystusem. I wy to stale robicie. Solidnie, cierpliwie, atrakcyjnie. I za tę służbę dziękujemy dzisiaj tu przed Bogiem wrocławskiemu "Gościowi Niedzielnemu" i życzymy wielkiej wytrwałości, bo pamiętajcie, że umacniacie tysiące wiernych w naszej archidiecezji - zakończył homilię kanclerz wrocławskiej kurii.

Po Mszy św., dzięki uprzejmości ks. Janusza Gorczycy, obecni i byli pracownicy redakcji wrocławskiej "Gościa" oraz zaproszeni goście udali się na obiad i poczęstunek, w czasie którego z sympatią wspominano dziennikarskie przygody z ostatnich 25 lat działań w archidiecezji wrocławskiej.

Obejrzyj i posłuchaj całe kazanie ks. Jacka Froniewskiego:

Gosc Wroclawski [video] Jubileusz "Gościa Wrocławskiego" - kazanie ks. Jacka Froniewskiego
«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »