Reklama

Relikwie św. Stefana w Warszawie

W niedzielę 24 października warszawski kościół św. Stefana otrzyma oficjalnie relikwie swego patrona – świętego króla Węgier, żyjącego na przełomie X i XI wieku. W tym dniu w tej samej świątyni rozpocznie także działalność duszpasterstwo Węgrów, mieszkających w naszej stolicy. Poinformowano o tym na konferencji prasowej w ambasadzie węgierskiej w Warszawie. Uczestniczył w niej m.in. metropolita warszawski, kardynał-nominat Kazimierz Nycz.

Reklama

W krótkiej wypowiedzi przypomniał, że oba narody łączą wielowiekowe, tysiącletnie więzi przyjaźni i współpracy, przy czym ważną rolę w ich nawiązaniu i rozwijaniu odegrała wspólnota wiary. Kardynał zwrócił uwagę, że jeśli jakaś parafia ma za patrona św. Stefana, oznacza to na ogół, że ma ona za sobą długą historię, gdyż w pierwszych wiekach chrześcijaństwa na naszych ziemiach, gdy nie mieliśmy jeszcze własnych świętych, czczono u nas „obcych”: Stefana – króla Węgier i Wacława – króla Czech. Szczególnie dużo jest takich parafii na południu Polski, jako że tam były najsilniejsze więzi z Węgrami, ożywione i wzmocnione później w czasach rozbiorów, gdy Małopolska znajdowała się w jednym państwie z ziemiami węgierskimi.

Na tym tle wyróżnia się stołeczna parafia, mająca również za patrona świętego króla Węgier, ale stosunkowo młoda, gdyż ustanowiona w 1973 r. przez ks. prymasa Stefana Wyszyńskiego, któremu zresztą także patronował właśnie ten święty – stwierdził metropolita warszawski.

Na zakończenie abp Nycz zaprosił wszystkich na niedzielne uroczystości do kościoła św. Stefana, którym będzie przewodniczył i podczas których zostaną wniesione relikwie patrona oraz rozpocznie działalność duszpasterstwo węgierskojęzyczne w tym kościele. Swą obecność na liturgii zapowiedziały m.in. prezydentowe – Karolina Kaczorowska i Anna Komorowska oraz posłowie i senatorowie.

Do udziału w obrzędach zaprosił wszystkich także proboszcz tej parafii ks. Mirosław Jaworski. Wyjaśnił, że gdy stosunkowo niedawno objął obecne stanowisko, zapragnął sprowadzić relikwie patrona, kierując się m.in. wezwaniem Jana Pawła II, aby umacniać więzi między narodami naszego kontynentu, a zwłaszcza Europy Środkowej, oparte na korzeniach chrześcijańskich i wspólnocie wiary. Obecność relikwii św. Stefana winna się też przyczynić do budowania duszpasterstwa węgierskiego w Warszawie, którego ośrodkiem będzie właśnie ten kościół, oraz do budowania jedności europejskiej w mikroskali.

Kapłan przypomniał, że Węgrzy z wielką radością przyjęli wybór w 1978 r. kard. Karola Wojtyły na papieża, gdyż – jak sami się potem zwierzali – pozwoliło im to dostrzec, że Polacy są głęboko religijni i nie boją się okazywać swej wiary publicznie.

O więzach łączących oba narody mówił też wicekonsul Imre Molnár. Zaznaczył, że jest bardzo prawdopodobne, iż św. Wojciech odwiedził w czasie swej posługi biskupiej Węgry i że to być może on ochrzcił króla Stefana. „W każdym razie święty ten również wniósł swój wkład do tworzenia i umacniania kontaktów węgiersko-polskich” – dodał Molnár.

Przypomniał ponadto, że 23 października przypada 56. rocznica wybuchu powstania węgierskiego, która obecnie jest świętem narodowym tego kraju. Rozpoczęło się ono od manifestacji poparcia i solidarności mieszkańców Budapesztu z Polską przy pomniku Józefa Bema w stolicy Węgier. „A więc także najnowsze dzieje naszych narodów dostarczają kolejnych dowodów na to, jak wiele nas łączy” – stwierdził mówca.

Ambasador Róbert Kiss wyraził radość ze zbliżających się uroczystości kościelnych i dodał, że „jest dla nas wielkim zaszczytem, że pierwsze publiczne wystąpienie abp. Kazimierza Nycza po mianowaniu go kardynałem odbywa się właśnie w naszej ambasadzie”. Szef węgierskiej placówki dyplomatycznej podkreślił, że ważne są kontakty nie tylko oficjalne, międzypaństwowe, ale również codzienne, między obywatelami naszych krajów, w tym także te kościelne. Zapewnił, że jako najwyższy rangą przedstawiciel Węgier w Polsce będzie robił wszystko dla rozwijania i umacniania ich na różnych płaszczyznach.

Pierwszy stały duszpasterz Węgrów w Warszawie ks. Emmanuel Mária Nagy poinformował, że liturgia dla tego środowiska będzie sprawowana w kościele św. Stefana w pierwszą niedzielę każdego miesiąca o godz. 16.00. Ambasada tego kraju ocenia, że w Polsce mieszka obecnie ponad 400 obywateli węgierskich.

Sprowadzenie relikwii św. króla Stefana jest częścią obchodów narodowego święta Węgrów – 54. rocznicy wybuchu Powstania 1956 i ogłoszenia III Republiki Węgierskiej. Odbędą się one w dniach 23-24 października i rozpoczną się od złożenia wieńców przy tablicy upamiętniającej Powstanie (Krakowskie Przedmieście 5, godz. 11.00). O 16.00 rozpocznie się spotkanie mieszkających w Warszawie Węgrów w sali liceum ss. nazaretanek, istniejącego obok kościoła, podczas którego m.in. zostanie wprowadzona wierna kopia historycznej korony św. Stefana i przewidziana jest część artystyczna. O godz. 18.00 rozpocznie się Msza św., połączona z wniesieniem tej że kopii, pod przewodnictwem ks. prof. Endre Gála z Uniwersytetu Katolickiego im. Pétera Pázmány'ego. Liturgii w niedzielę (początek o 10.00) przewodniczyć będzie metropolita warszawski, kardynał-nominat Kazimierz Nycz.

Kościół pod wezwaniem św. Stefana mieści się w Warszawie, przy ulicy Czerniakowskiej 137.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama