Reklama

Orędzie Synodu Biskupów

O zapewnienie pokoju i poszanowanie praw chrześcijan zaapelowali uczestnicy Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Wezwali też do położenia kresu izraelskiej okupacji terytoriów palestyńskich.

Reklama

W opublikowanym dziś orędziu zachęcono Żydów, by nie instrumentalizowali Pisma Świętego i nie czynili z niego narzędzia niesprawiedliwości, zaś od władz Izraela zażądano poszanowania charakteru Jerozolimy jako miasta świętego wyznawców trzech religii monoteistycznych.
Ojcowie synodalni przypominają, że ich obrady miały nade wszystko charakter duszpasterski. Zachęcili wiernych do trwania w wierze i rozwijania inicjatyw duszpasterskich. Przedstawili cierpienia i nadzieje swych narodów, a także stojące przed nimi wyzwania. Przypominają, że Bliski Wschód jest kolebką chrześcijaństwa i są przekonani, że Bóg wzywa tamtejszy Kościół do odważnego trwania, niesienia Chrystusowego orędzia oraz świadczenia Ewangelii miłości i pokoju.

Mówiąc o wyzwaniach uczestnicy Synodu wskazują nade wszystko kwestię umocnienia jedności Kościoła, który żyje w różnych obrządkach i tradycjach. Podkreślają również znaczenie dialogu ekumenicznego, wspólny los wszystkich chrześcijan Bliskiego Wschodu i potrzebę wspólnego świadectwa wiary.

Innym ważnym wyzwaniem są czynniki zewnętrzne. Zwrócono uwagę na wpływ konfliktu izraelsko-palestyńskiego na sytuację w całym regionie, zwłaszcza Palestyńczyków, którzy cierpią z powodu konsekwencji okupacji izraelskiej. W tym kontekście dokument przypomina o braku swobody poruszania się, murze oddzielającym Terytoria Palestyńskie, więźniach politycznych, zniszczeniu domów, zaburzeniach gospodarczych i społecznych oraz rzeszach uchodźców. Ojcowie synodalni dostrzegają także cierpienia Izraelczyków związane z brakiem bezpieczeństwa. Biskupi wyrazili zaniepokojenie inicjatywami jednostronnymi, grożącymi zmianą struktury demograficznej i statusu Jerozolimy jako miasta świętego. „W obliczu tego wszystkiego widzimy, że pokój sprawiedliwy i definitywny jest jedynym środkiem ocalenia dla nas wszystkich, całego regionu i jego mieszkańców” – stwierdzają uczestnicy Synodu.

Ojcowie synodalni wyrazili ponadto solidarność z narodem irackim i tamtejszymi Kościołami, domagając się aby umożliwiono emigrantom powrót do swej ojczyzny i bezpieczne w niej życie. Są oni przekonani, że tamtejsi chrześcijanie są powołani do życia pośród i dla tamtejszych społeczeństw oraz budowania zgodnego współżycia chrześcijan, muzułmanów i żydów.

Mówiąc o relacjach z wyznawcami judaizmu biskupi przypominają o więzach obydwu religii, znaczeniu soborowej deklaracji „Nostra aetate” i trwającym dialogu Kościoła z przedstawicielami judaizmu. „Mamy nadzieję, że ten dialog może nas doprowadzić do interwencji u osób odpowiedzialnych, aby położyć kres konfliktowi politycznemu, który nieustannie nas dzieli i zakłóca życie naszych krajów” – czytamy w tekście orędzia. Ojcowie synodalni apelują o wspólne zaangażowanie na rzecz uczciwego, sprawiedliwego i definitywnego pokoju. Jednocześnie stwierdzają, że „nie wolno odwoływać się do Pisma Świętego i teologii, aby czynić z nich narzędzie usprawiedliwiania niesprawiedliwości. Przeciwnie odwoływanie się do religii powinno prowadzić wszystkich do dostrzeżenia oblicza Boga w innym człowieku i traktowania go zgodnie z przymiotami Bożymi oraz przykazaniami – to znaczy zgodnie z dobrocią Bożą, Jego sprawiedliwością, miłosierdziem i miłością wobec wszystkich” .

Odnosząc się do kwestii dialogu z muzułmanami uczestnicy Synodu ponownie odwołują się do nauki II Soboru Watykańskiego. Wyrażają przekonanie, że podstawą współpracy w budowaniu społeczeństw musi być poszanowanie wolności religijnej i swobody sumienia. Apelują o wspólne krzewienie sprawiedliwości, pokoju, praw człowieka oraz poszanowania wartości życia ludzkiego i rodziny. „Mamy wspólną odpowiedzialność za budowanie naszych ojczyzn. Pragniemy dać Wschodowi i Zachodowi przykład współżycia różnych religii i pozytywnej współpracy różnych cywilizacji, dla dobra naszych ojczyzn i całej ludzkości” – czytamy w dokumencie. Podkreślono w nim również obowiązek wychowania wiernych do dialogu międzyreligijnego, akceptacji pluralizmu i wzajemnego poszanowania.


Ojcowie synodalni zaapelowali do przywódców politycznych Bliskiego Wschodu, aby zapewnili wszystkim obywatelom równe traktowanie. Przypomnieli, że chrześcijanie są rdzennymi mieszkańcami Bliskiego Wschodu, lojalnymi wobec swych ojczyzn i rzeczą naturalną jest korzystanie przez nich z wszelkich praw obywatelskich, w tym wolności sumienia, swobody sprawowania kultu, wolności w zakresie edukacji i nauczania a także korzystania ze środków społecznego przekazu. Apelują o zapewnienie trwałego i sprawiedliwego pokoju, zaniechanie wyścigu zbrojeń.

Biskupi apelują do wspólnoty międzynarodowej, a zwłaszcza do ONZ o działania na rzecz sprawiedliwego i definitywnego pokoju w całym regionie Bliskiego Wschodu, w tym przez realizację rezolucji Rady Bezpieczeństwa i podjęcia niezbędnych kroków prawnych, by położyć kres okupacji terytoriów arabskich. Opowiadają się za utworzeniem państwa palestyńskiego. W ich przekonaniu istnienie dwóch państw zapewni bezpieczeństwo Izraelczykom a Palestyńczykom godne i stabilne życie. Jednocześnie wyrażają przekonanie, że Jerozolima otrzyma status miasta świętego, uwzględniający jej szczególny charakter dla wyznawców judaizmu, chrześcijan i muzułmanów. Apelują też o zapewnienie bezpieczeństwa w Iraku oraz suwerenności Libanu na całym swym terytorium. Stanowczo potępiają przemoc i terroryzm oraz wszelki ekstremizm religijny, wszelkie przejawy rasizmu, antysemityzmu, antychristianizmu czy też islamofobii. Apelują do przedstawicieli wszystkich religii o krzewienie dialogu kultur i cywilizacji zarówno na Bliskim Wschodzie jak i na całym świecie.

Uczestnicy Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu zachęcają wiernych do nawrócenia osobistego i wspólnotowego. Zaznaczają i powracają do swych ojczyzn pełni nadziei, siły i determinacji, aby wspólnie studiować i wprowadzać w życie orędzie Synodu i jego zalecenia. Wyrażają nadzieję, że ten wspólny wysiłek będzie też miał charakter ekumeniczny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
0°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
1°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama