„Trzeźwość bez granic” to hasło piątej już edycji kampanii „Prowadzę - jestem trzeźwy”, która jest realizowana w roku 2010. Organizatorzy kampanii, Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Katowickiej oraz Business Consulting Sp. z o. o. przedstawili jej założenia podczas spotkania zorganizowanego 26 października 2010 r. w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.
Podczas spotkania miało miejsce podsumowanie trwającego już 11 lat programu „Trzeźwość”. „Trzeźwość” to program edukacyjny, którego celem jest promowanie zdrowego i trzeźwego stylu życia. Wyróżnia go pozytywny wydźwięk przekazywanych komunikatów, odwoływanie się do pozytywnych cech człowieka i akcentowanie zasady, że trzeźwość to sprawa naturalna, powszechna i modna. Według organizatorów jest to jedyna w Polsce kasja społeczna trwająca nieprzerwanie przez tak długi czas.
W ramach tego programu od roku 2006 realizowane są kampanie „Prowadzę - jestem trzeźwy”. Ks. Piotr Brząkalik, duszpasterz trzeźwościowy w archidiecezji katowickiej, wyjaśnił, że chodziło o bezpośrednie zwrócenie się do użytkowników dróg.
Jak mówi ks. Brząkalik, choć hasła kolejnych edycji kampanii zmieniały się w poszczególnych latach, główna myśl pozostała taka sama. „Zdecydowanie odcięliśmy się od kampanii społecznych pokazujących w drastyczny sposób konsekwencje nadużywania alkoholu. Nie chcemy szantażem psychicznym i strachem wymuszać określonych zachowań” - podkreśla. Zwraca też uwagę, że bezpośrednie hasła poszczególnych edycji kampanii formułowane były w pierwszej osobie liczby pojedynczej lub mnogiej. „Odwołujemy się do wolności człowieka i związanej z nią odpowiedzialności, do rozwagi, potrzeby szacunku i przynależności do grupy. Zachęcamy do budowania trzeźwości w sobie i wokół siebie”.
„Nasze kampanie są próbą profesjonalnego wykorzystania jak najszerszej i jak największej ilości nośników reklamowych do promocji stylu, postawy, wartości, sposobu życia, jakim jest trzeźwość. Dysponując licznymi kontaktami w branży reklamy staramy się pozyskać dla kampanii jak najwięcej partnerów” - wskazuje Krzysztof Wilgus, prezes Business Consulting.
Ks. Brzakalik podkreśla olbrzymie poparcie społeczne dla programu i poszczególnych kampanii, na wiele ciepłych słów od znajomych i przyjaciół, na tysiące maili od osób popierających kampanię, na kolejnych partnerów gotowych wesprzeć kampanię. „To poparcie dostarcza nam satysfakcji i poczucia, że nasz praca przynosi wiele dobrego, że zmienia na lepsze całe rodziny i ich otoczenie”. Kampanię poparło prawie 80 miast i gmin z całej Polski.
Mówiąc o motywach tegorocznej, piątej edycji kampanii „Prowadzę - jestem trzeźwy”, Krzysztof Wielgus stwierdził: „Chcemy, aby akcja ‘Trzeźwość’ była czymś, co nasz region, co Polska, wnosi do Europy”. Celem edycji jest zbudowanie międzynarodowej wspólnoty ludzi, których łączy wola trzeźwego i odpowiedzialnego kierowania pojazdami. Główne hasło kampanii, znajdujące się m. in. na charakterystycznych brelokach, zostało przetłumaczone na wszystkie języki Unii Europejskiej. „Dzięki temu osoby podróżujące w różnych krajach spotkają się z tym samym wizualnym przekazem, wyrażonym co prawda w innym języku, ale wciąż rozpoznawalnym i przypominającym o potrzebie odpowiedzialności za kierownicą” - wyjaśniają organizatorzy.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.