Reklama

Obchody dnia Wszystkich Świętych

Na uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce składały się Msze święte, modlitwy, nabożeństwa, a także procesje ekumeniczne. Biskupi w wygłoszonych homiliach wspominali zmarłych, a żyjącym zwracali uwagę, że życie ludzkie – gdy jest ukierunkowane na świętość – prowadzi ku wieczności, a święci są dla nas znakiem obecności Boga i wzorem do naśladowania.

Reklama

Radom

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore przebywał w uroczystość Wszystkich Świętych w Radomiu. Modlił się przy grobie biskupa Jana Chrapka. Sarkofag z ciałem zmarłego tragicznie biskupa radomskiego znajduje się w przedsionku katedry Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.

– Chciałem tutaj przyjechać i podziękować biskupowi Janowi za przyjaźń i braterskie wsparcie, które mi ofiarował przed wielu laty – powiedział abp Migliore w rozmowie z Radiem Plus Radom. Dodał, że bp Chrapek był jego serdecznym przyjacielem i otacza go w swoich modlitwach.

Nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce towarzyszyli biskupi: Henryk Tomasik i Edward Materski oraz proboszcz katedry ks. prałat Edward Poniewierski oraz ks. Albert Warso z watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Kraków

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił Mszę św. na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W homilii podkreślał, że uroczystość Wszystkich Świętych mówi nam o powołaniu do świętości z Bogiem i w Bogu, a to najpiękniejsza perspektywa dla człowieka.

Hierarcha pytał także jaką mamy zająć postawę, by mieć udział w tej zbawczej rzeczywistości i być przyłączonymi do rzeszy „opieczętowanych” znakiem świętości? Jego zdaniem, odpowiedzi na to pytanie udziela dzisiejsza Ewangelia ośmiu Błogosławieństw.

Kardynał powiedział także, że dzisiaj modlimy się za Jana Pawła II wierząc, jest już w domu Ojca i modlimy się o jego wyniesienie do chwały ołtarzy, by jeszcze skuteczniej towarzyszył współczesnemu człowiekowi i światu na drogach wiary.

Metropolita krakowski poprosił też o łaskę życia wiecznego dla spoczywających na wszystkich cmentarzach, wspomniał tych, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej, o tych, którzy spoczęli na Cmentarzu Rakowickim w Alei zasłużonych, a także żołnierzy, którzy oddali życie w czasie pełnienia misji pokojowych; a także tych, którzy zginęli w miejscach pracy lub w wypadkach drogowych.

Hierarcha zwrócił też uwagę na to, że w krajobrazie naszego życia cmentarze stanowią szczególne miejsce. „W pierwszym rzędzie mówią nam o kruchości naszego losu, o konieczności umierania i zmierzenia się z destrukcyjnymi siłami śmierci, ale jako uczniowie ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana wierzymy głęboko, że ostateczne słowo nie należy do śmierci, ale do Tego, który za nas umarł i zmartwychwstał” – zaznaczył.

Po Mszy kard. Stanisław Dziwisz poprowadził na Cmentarzu Rakowickim procesję.

W Krakowie tradycja odwiedzin rodzinnej mogiły Wojtyłów wpisała się na stałe w obchody Wszystkich Świętych, a zrodziła się spontanicznie po tym, jak kard. Karol Wojtyła został Papieżem.Także i dziś krakowianie modlą się, przynoszą kwiaty i palą znicze przy grobie rodziców i brata Jana Pawła II na Cmentarzu Rakowickim. Przy grobowcu czuwa kilkanaście osób: księża, siostry zakonne, rodziny, osoby starsze oraz młodzież.

Znicze płoną też przy pomniku Jana Pawła II, który stanął po jego śmierci niedaleko głównego wejścia do Cmentarza Rakowickiego. Od 1978 roku grobem rodziców i brata Jana Pawła II opiekują się siostry albertynki.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama