Reklama

Obchody dnia Wszystkich Świętych

Na uroczystość Wszystkich Świętych w Polsce składały się Msze święte, modlitwy, nabożeństwa, a także procesje ekumeniczne. Biskupi w wygłoszonych homiliach wspominali zmarłych, a żyjącym zwracali uwagę, że życie ludzkie – gdy jest ukierunkowane na świętość – prowadzi ku wieczności, a święci są dla nas znakiem obecności Boga i wzorem do naśladowania.

Reklama

Poznań

Wiceprzewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki odprawił Mszę św. w poznańskim kościele pw. Dobrego Pasterza. Po Eucharystii przewodniczył nabożeństwu żałobnemu na przykościelnym cmentarzu jeżyckim.

Metropolita poznański zaznaczył, że śmierć jest momentem przyjęcia życia wiecznego. – Umieramy, ponieważ zawładnęło nami życie wieczne – mówił arcybiskup. Podkreślił, że śmierć bez Chrystusa jest przerażająca i odrażająca, natomiast tylko „w Chrystusie śmierć jest święta, radosna dla tego, który wierzy”.

Metropolita poznański zachęcił do refleksji nad własnym życiem. – Trzeba powrócić do ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli. Stanąć w obliczu śmierci, aby przyjrzeć się życiu i hierarchii spraw ważnych i mniej ważnych – zauważył.

Sandomierz

Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej odprawił Mszę św. na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu wraz z kapłanami: miejscowymi oraz z sandomierskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

„Wspominamy dzisiaj wszystkich świętych, ludzi, którzy naśladowali Boga i byli mu wierni we wszystkim. Przywołujemy na pamięć tych świętych kanonizowanych przez kościół, tych których toczą się procesy do uznania formalnej świętości, jak ks. Wincenty Granat, który spoczywa na tym cmentarzu oraz tych, których znaliśmy, jako ludzi świętych ale nikt tego oficjalnie nie ogłosił” – mówił bp Nitkiewicz.

– Ten dzień uświadamia nam, że my również musimy przylgnąć do Jezusa Chrystusa i odbijać w naszym życiu świętość samego Boga by w ten sposób przemieniać cały świat – podkreślił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Podczas homilii ks. Grzegorz Kasprzycki, ojciec duchowny WSD, wskazał, że świętość jest podstawowym powołaniem chrześcijanina.

„W świętość wpisany jest znak sprzeciwu wobec świata, który w różny sposób proponuje swoją drogę do szczęścia, często złudną i błędną. Jasną drogą do świętości jest proponowana przez Jezusa droga ośmiu błogosławieństw. Jest to droga do bycia szczęśliwym tu na ziemi i do zbawienia w wieczności” – mówił ks. Kasprzycki.

Po zakończeniu Eucharystii cmentarnymi alejkami wyruszyła procesja, podczas której na czterech stacjach modlono się za zmarłych rodziców, kapłanów, poległych w obronie Ojczyzny i jej wolności oraz za ofiary tegorocznej katastrofy pod Smoleńskiem.

Płock

Biskup płocki Piotr Libera przewodniczył Mszy św. jej W Płocku, na zabytkowym cmentarzu. W swej homilii podkreślał, że uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny „odświeżają łączność z tymi, którzy są już na drugim brzegu życia”. Prawdę tę wyraża się wierząc w świętych obcowanie: „Jest to fundamentalne stwierdzenie Kościoła, że śmierć nie stanowi przedziału, nie przerywa łączności pomiędzy nami a świętymi. Wręcz przeciwnie, więzy te tym bardziej się umacniają, stają się głębsze, trwalsze. Następuje pełniejsze obcowanie – przenikanie duchowe” – mówił bp Libera.

„Wszelkie przejawy miłości okazywane świętym zmierzają do Chrystusa, który jest `koroną wszystkich świętych`. Święci w sposób zwyczajny byli blisko Chrystusa, dążyli ku prawdziwym i nieprzemijającym wartościom” – mówił biskup płocki Piotr Libera.

Bp Libera podkreślał, że „miejscem i chwilą wyboru jest doczesne życie”. Natomiast drogą „realizacji zasad miłosierdzia, pokoju, sprawiedliwości, poświęcenia i ofiary, walki o wszystko co dobre i szlachetne” jest Osiem Błogosławieństw. Taką drogą kroczyli na przykład bohaterscy obrońcy Płocka poległych podczas Wojny Bolszewickiej przed 90. laty.

Wśród tych, o których należy pamiętać biskup wymienił ofiary kwietniowej tragedii samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, chrześcijan zamordowanych w krajach islamu, polskich żołnierzy zabitych w Afganistanie. Także tych, którzy za Ojczyznę zginęli na Monte Cassino, w Tobruku, Narwiku, Miednoje, Katyniu, Charkowie, na Syberii.

Po Eucharystii bp Piotr Libera nawiedził groby kapłanów, znajdujące się na zabytkowym cmentarzu w Płocku.

Kielce

Biskup Kazimierz Ryczan przewodniczył Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu komunalnym na Cedzynie w Kielcach. Hierarcha wspominał m.in. biskupów kieleckich oraz prześladowanych za wiarę. W homilii zwrócił uwagę, że należy pamiętać, że nie jesteśmy twórcami życia, jest nim wyłącznie Pan Bóg, Stwórca człowieka. – Ludzie są podobni Stwórcy przede wszystkim z nieśmiertelnego ducha – podkreślał biskup.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama