Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu przeprowadzili nowatorską operację na czteroletniej Anielce - informuje "Dziennik Polski".
To był dopiero dziesiąty zabieg tego typu na świecie.
Anielka urodziła się z zespołem Crouzona. To jedna z wielu genetycznych chorób, objawiająca się deformacją twarzy.
Młoda pacjentka została zoperowana w miniony piątek od tyłu czaszki, a nie, jak robiono dotąd, od strony twarzy. Nie musi przez trzy tygodnie nosić ciężkiej, metalowej obręczy na głowie, której zadaniem było wyciąganie środkowej części twarzy do przodu. Teraz ma zamontowane niewielkie dystraktory, dzięki którym jej główka milimetr po milimetrze będzie rozciągana do tyłu, tworząc przestrzeń dla rozwijającego się i rosnącego mózgu.
Choć wydaje się to drastyczne, ta metoda jest znacznie mniej agresywna od poprzedniej, a przynosi o wiele lepsze efekty. Gwarantuje samoodtwarzanie się kości, a powolne tempo tego procesu, czyli ok. 1 mm na dobę, powoduje brak bólu u pacjenta i daje trwałe efekty.
Rodzice dziewczynki są szczęśliwi, że córka wreszcie doczekała się operacji. Mają nadzieję na pomyślny przebieg dalszego leczenia.
Takie operacje, jaką przeszła Anielka, są na razie rzadkością na świecie. Do tej pory dwie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych i Krakowie - po cztery - dumnie oznajmia "Dziennik Polski".
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.