Protesty we Francji przeciwko ustawie o bezpieczeństwie

Wielotysięczne demonstracje odbywają się w Paryżu, Lyonie, Lille, Bordeaux, Strasburgu, Marsylii, Grenoble, Rennes, Montpellier i innych francuskich miastach. W stolicy policja użyła gazu łzawiącego.

Manifestanci oraz wspierający ich lewicowi politycy domagają się wycofania rządowej ustawy o bezpieczeństwie globalnym, która jest obecnie procedowana przez parlament.

Agencja Reutera informuje, że policja użyła gazu łzawiącego podczas marszu protestacyjnego przeciwko przemocy policji w Paryżu po tym, jak zamaskowani demonstranci wystrzelili w stronę policji race i obrzucili ją kamieniami.

Obecny na paryskiej demonstracji europoseł i jeden z liderów ugrupowania Europa Ekologia-Zieloni (EELV) Yannick Jadot wezwał prezydenta Emmanuela Macrona do wycofania tej - jak to określił - "antywolnościowej ustawy". - Prezydent wywołuje kryzys demokratyczno-instytucjonalny. Powinien zrezygnować ze swojego stanowiska w sprawie ustawy, w którym jest osamotniony, upokarza parlament, rzuca wyzwanie sądownictwu, prezydent powinien okazać szacunek demokracji - stwierdził Jadot.

W Paryżu protestujący domagają się również odejścia prefekta paryskiej policji Didiera Lallementa, któremu zarzucają tolerowanie przemocy i rasistowskich zachowań wśród funkcjonariuszy. Demonstranci nieśli transparenty z napisami: "Policja okalecza, policja zabija" oraz karykatury polityków partii rządzącej LREM, w tym prezydenta Macrona.W zeszłym roku podczas policyjnych interwencji zginęło 26 osób.

Szef skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon wezwał w sobotę do "przeglądu policji", która - jak to ujął - "gnije".

Organizacja Reporterzy bez Granic (RsF) poinformowała w sobotę, że złożyła skargę na Lallementa "w następstwie przemocy policyjnej wobec dziennikarzy podczas operacji ewakuacji migrantów" w Paryżu, która miała miejsce w poniedziałek.

"Chcą nas oślepić" - stwierdził z kolei obecny na demonstracji w Paryżu dziennikarz i współzałożyciel portalu śledczego Mediapart Edwy Plenel. "Działamy w służbie opinii publicznej. Nasze kamery są oczami społeczeństwa. (...) Chcą, aby ludzie już nie widzieli. Jeśli nie widzimy, nic się nie dzieje" - ocenił Plenel, cytowany przez telewizję BFM.

W Lille manifestacja odbywa się pod hasłem: "Liberte, egalite, filmez!" (Wolność, równość, filmowanie).

Według służb w całym kraju demonstruje ok. 22 tys. osób. Natomiast organizatorzy protestów, na które władze wydały oficjalne zezwolenia, szacują, że manifestantów jest kilkakrotnie więcej. W Paryżu wyłączono z użytku kilka stacji metra w okolicy zapowiadanej demonstracji.

Art. 24 ustawy o globalnym bezpieczeństwie, przyjętej przez Zgromadzenie Narodowe, niższą izbę francuskiego parlamentu, "zostanie przeanalizowany przez Senat" - zapowiedział w sobotę przewodniczący izby wyższej Gerard Larcher.

Ustawa przewiduje karę 1 roku więzienia i grzywnę w wysokości 45 tys. euro za rozpowszechnianie wizerunku twarzy lub jakikolwiek innego elementu pozwalającego na identyfikację funkcjonariuszy policji podczas dokonywanych przez nich interwencji.

Premier Jean Castex zapowiedział w zeszłym tygodniu, że kontrowersyjny art. 24 ustawy zostanie napisany na nowo i przeanalizowany przez specjalną komisję legislacyjną.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
0°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-1°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
wiecej »