Magia świąt? Tęcza jako symbol gejów? Medytacja obowiązkowo „transcendentalna”? Niebo wiejące nudą? Metallica w wersji chorałowej? To, że świat podkrada chrześcijańskie święta i nadaje nowe znaczenia tradycyjnym definicjom, to jedno. Ale czy my naprawdę musimy to kupować – pisze Marcin Jakimowicz. Poza tym w najnowszym "Gościu Niedzielnym":
Jak obezwładnić kurę? Wszystkie kazania mówimy o sobie i do siebie. I musimy je od razy przeżywać na sobie – mówi dominikanin Wojciech Prus w rozmowie z Marcinem Jakimowiczem o kryzysie braci kaznodziejów i Lecha Poznań.
Purpura dla więźnia. Czy zbrodniarz wojenny może zostać kardynałem? Gdy Pius XII ogłaszał nominację abp. Alojzego Stepinaca, był on skazany prawomocnym wyrokiem sądowym na karę 16 lat więzienia – pisze Andrzej Grajewski.
Jak się spowiadać z in vitro? Do naszej redakcji przyszedł list, który zwraca uwagę na ważny wymiar sprawy in vitro, który w ferworze aktualnej walki o ustawę sejmową może umknąć naszej uwadze. „Jak mam spowiadać się z tego, że mam dziecko poczęte w wyniku zabiegu in vitro?” – pyta autor listu. Odpowiada mu ks. Tomasz Jaklewicz.
Wszystko jest możliwe. Posłowie zdecydowali o losach projektów ustaw bioetycznych. Odrzucili całkowicie zakazujący in vitro Teresy Wargockiej (PiS), a do dalszych prac skierowali propozycje Bolesława Piechy (PiS) i Jarosława Gowina (PO). Komentarze posłów do tej decyzji zebrał Bogumił Łoziński.
Wojna czy pojednanie. Choć w Polsce doszło do zabójstwa na tle politycznym, nasi politycy nie podejmują żadnych realnych kroków, aby przerwać narastającą spiralę nienawiści i agresji w życiu publicznym. Klucz do zejścia ze ścieżki nienawiści prowadzącej do morderstwa znajduje się w rękach liderów PO i PiS, a drogę do pojednania wskazuje postawa Kościoła katolickiego – pisze Bogumił Łoziński.
Leczenie z polisą. Minister zdrowia chce zachęcić do prywatnych polis medycznych. Liczy na to, że dzięki nim rozładują się kolejki w publicznych placówkach, a w systemie ochrony zdrowia znajdzie się więcej pieniędzy. O szczegółach tej propozycji pisze Joanna Jureczko-Wilk.
Przy gęsi dobrze posiedzieć. Amerykanie na Dzień Dziękczynienia mają indyka, a Polacy na Święto Niepodległości gęś. Tak przynajmniej być powinno, choć trzeba przyznać, że na polskich stołach częściej gości indyk niż gęsina. Kto i jak hoduje gęsi opisuje Marcin Wójcik.
Srbija.eu. Czy czarna owca Bałkanów zostanie członkiem Unii Europejskiej? Dziesięć lat temu podobne pytanie skończyłoby się pukaniem w głowę. Serbia przeżywała jeszcze upokorzenie po nalotach sił NATO w 1999 roku, które dotknęły szczególnie mocno stolicę państwa, Belgrad. W ten sposób państwa zachodnie, przede wszystkim Stany Zjednoczone, chciały wymusić na reżimie Slobodana Miloszevicia wycofanie się z Kosowa i zaprzestanie prowadzenia tam czystek etnicznych. Dekadę później pamięć o tych wydarzeniach jest nadal żywa, choć w tym czasie Serbia obrała zdecydowany kurs na Zachód. dwa tygodnie temu szefowie dyplomacji krajów członkowskich zgodzili się rozpatrzyć tę kandydaturę i skierować ją do Komisji Europejskiej – pisze Jacek Dziedzina.
Zysk niepewny. Wbrew temu, co powszechnie się sądzi, duże imprez sportowych wcale nie musi przekładać się na wzrost gospodarczy kraju organizatora. Dobrze o tym pamiętać, wydając kolejne miliardy na przygotowania do Euro 2012 – pisze Tomasz Rożek.
Latający pociąg. Pędzi z prędkością 430 km/h, choć wydaje się, jakby sunął po lodzie. W Szanghaju, w Chinach, działa bodaj jedyna na świecie komercyjna linia kolei magnetycznej. Jak funkcjonuje taka kolej opisuje Tomasz Rożek.
Czytanie dla wybranych. Coraz mniej Polaków czyta książki – ta wiadomość w dobie internetu nie jest specjalnym zaskoczeniem. Martwi jednak tempo, w jakim to zjawisko narasta – pisze Szymon Babuchowski.
Katechizm wyrzeźbiony. Na murach tej świątyni znajdziesz wyrzeźbioną całą historię zbawienia. 7 listopada kościół Sagrada Familia w Barcelonie poświęci Benedykt XVI. Tę wyjątkową świątynię z bliska obejrzał i opisał Leszek Śliwa.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.