Rycerze Kolumba podejmują od Adwentu dzieło duchowej modlitwy w intencji każdego poczynającego się życia ludzkiego. W ten sposób solidaryzują się z Benedyktem XVI, który 27 listopada będzie się modlił podczas Mszy świętej w tej intencji.
– W związku z tym zachęcam wszystkie rady lokalne Rycerzy Kolumba do włączenia się w organizację i uczestniczenia tego dnia w czuwaniu modlitewnym w intencji obrony ludzkiego życia. Podejmując modlitewne czuwanie w tym dniu w godzinach 18.00-21.00 jako Rycerze Kolumba zaświadczymy nie tylko o naszej solidarności z kapłanami i papieżem, ale i o naszej jedności w słusznej sprawie.
Będzie to nasze dobre rozpoczęcie czasu radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa – mówi dr Krzysztof Orzechowski, delegat terytorialny Rycerzy Kolumba w Polsce. Wykładowca akademicki i członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego pełni tę funkcję od sierpnia br. Powołał go na to stanowisko Carl A. Anderson - Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. Krzysztof Orzechowski poinformował przy okazji, że w dniach 12-14 listopada będzie uczestniczył w spotkaniu Delegatów Stanowych i Terytorialnych w Baltimore.
Rycerzy Kolumba sprowadził do Polski abp Zygmunt Zimowski. Pierwsze Rady powstały w 2006 roku w Radomiu i Starachowicach. Rycerze na całym świecie prowadzą kuchnie dla biednych, zaopatrują inwalidów na całym świecie w wózki, w parafiach zachęcają młodych do akcji charytatywnych, organizują imprezy sportowe, fundują także stypendia dla kleryków. W Polsce jest 26 rad Rycerzy Kolumba, skupiających ok. 1500 osób.
Organizację założył pod koniec XIX wieku w piwnicy kościoła Najświętszej Marii Panny w New Haven, w stanie Connecticut, 29-letni ks. Michael McGivney. Członkowie tej rodzinnej organizacji bratniej przysięgli bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary. Obecnie zakon pomaga rodzinom osiągnąć zabezpieczenie finansowe poprzez ubezpieczenie na życie, renty dożywotnie i długoterminowe programy ubezpieczeniowe, poświęca wiele czasu służbie społecznej i wolontariatowi.