Reklama

Sagrada Familia konsekrowana

Około 50 tys. wiernych uczestniczyło w konsekracji najsłynniejszego hiszpańskiego kościoła - Sagrada Familia w Barcelonie.

Reklama

Podczas  Mszy św. z udziałem króla Hiszpanii Juana Carlosa i jego małżonki Zofii papież nadał tej monumentalnej świątyni  tytuł bazyliki mniejszej.

Po przybyciu do katedry Benedykta XVI powitał król Hiszpanii Juan Carlos z małżonką Zofią i arcybiskup Barcelony, kard. Lluís Martinez Sistach. Po krótkiej ceremonii, w której wzięli także udział byli socjalistyczny prezydent Katalonii, Jose Montilla, szef katalońskiego parlamentu Jose Bono i burmistrz Barcelony, Jordi Hereu, papież udał się na krótką rozmowę z królewską parą w sali muzealnej kościoła.

Na początku Mszy św. Ojca Świętego powitał arcybiskup Barcelony, kard. Lluís Martínez Sistach. Podkreślił genialność wizji architekta katedry Sagrada Familia Antoniego Gaudíego, który zainspirowany wizją Miasta Bożego, Nowego Jeruzalem z Księgi Apokalipsy pragnął, aby „miasto człowieka stało się miastem Bożym”. „Będąc genialnym architektem, był on też wzorowym katolikiem” – podkreślił hierarcha. Dodał, że wznoszona od 1882 roku świątynia jest wyrazem wiary ludu katalońskiego, a szczególną troskę o jej budowę od samego początku otaczało tę inwestycję Stowarzyszenia Przyjaciół Świętego Józefa.

Arcybiskup Barcelony przypomniał, że kiedy Katalończycy wyznają swą wiarę, posługują się starą formułą, w której mowa jest o świętym, katolickim Kościele rzymskim, a wyrazem łączności ze Stolicą Piotrową była audiencja, jakiej pierwszym budowniczym tej bazyliki udzielił papież Leon XIII. Kard. Martínez Sistach przypomniał również, że tę świątynię odwiedził w 1982 r. Jan Paweł II.

W homilii Benedykt XVI, nawiązując to patronującej kościołowi Świętej Rodziny, podkreślił, że państwo powinno zdecydowanie wspierać mężczyznę i kobietę, zawierających małżeństwo i tworzących rodzinę. Kościół Świętej Rodziny nazwał „cudowną sumą techniki, sztuki i wiary”.

Ojciec Święty wyraził radość z przewodniczenia ceremonii poświęcenia świątyni, która od samego początku była blisko związana z postacią św. Józefa. „Dlatego obecnie nie bez znaczenia jest fakt, że święci ją papież, którego imieniem chrzestnym jest Józef” – wyznał Ojciec Święty. Wskazał na inspiracje, którymi kierował się Gaudí jako wierzący i jako architekt czerpiąc je z trzech wielkich ksiąg: z księgi przyrody, księgi Pisma Świętego i księgi Liturgii. „W ten sposób połączył rzeczywistość świata i dzieje zbawienia, takie, jak nam je opisuje Biblia i jak je aktualizuje Liturgia” – zaznaczył Benedykt XVI.

Zwrócił uwagę, że Gaudi „współpracował genialnie przy budowie sumienia ludzkiego, zakorzenionego w świecie, otwartego na Boga, rozświetlanego i uświęcanego przez Chrystusa”. „I zrobił coś, co jest jednym z najważniejszych zadań dnia dzisiejszego: przezwyciężył rozłam między świadomością ludzką a świadomością chrześcijańską, między istnieniem na tym świecie doczesnym a otwarciem na życie wieczne, między pięknem rzeczy a Bogiem jako Piękno” – powiedział Benedykt XVI.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama