Podczas Światowego Kongresu Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Congress), który odbył się w dniach 4-7 listopada w Marsylii, przedstawiono aktualną wiedzę i zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Na całym świecie w celu ratowania zdrowia i życia pacjentów wykonano już ponad 21 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej.
„Możliwość leczenia komórkami macierzystymi tak ciężkich chorób opiera się na zdolności krwi pępowinowej do przekształcania się w różne typy komórek, np. takich jak komórki nerwowe, mięśnia sercowego, wątroby czy trzustki. Warto również zwrócić uwagę na mniejsze ryzyko zakażenia, łatwiejszą dostępność i nieinwazyjność zabiegu pobierania komórek w porównaniu z przeszczepianiem komórek macierzystych pochodzących ze szpiku” – mówi dr n. med. Dariusz Boruczkowski, specjalista chorób dzieci i transplantacji klinicznej z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który uczestniczył w kongresie.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być pobrane tylko raz w życiu przy porodzie dziecka, dlatego tak ważne jest zapewnienie najwyższych standardów medycznych ich pobrania, preparatyki i przechowywania. Pobrana krew pępowinowa jest przekazywana do publicznych bądź rodzinnych banków krwi, gdzie ulega przetworzeniu i zabezpieczeniu przez zamrożenie jej w ciekłym azocie. Prawidłowość i jakość stosowanych w bankach procedur gwarantuje zachowanie właściwości leczniczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej przez wiele lat.
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks.
PBKM co roku poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 35 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuję firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.