Podczas Światowego Kongresu Krwi Pępowinowej (World Cord Blood Congress), który odbył się w dniach 4-7 listopada w Marsylii, przedstawiono aktualną wiedzę i zastosowanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Na całym świecie w celu ratowania zdrowia i życia pacjentów wykonano już ponad 21 tysięcy przeszczepień krwi pępowinowej.
„Możliwość leczenia komórkami macierzystymi tak ciężkich chorób opiera się na zdolności krwi pępowinowej do przekształcania się w różne typy komórek, np. takich jak komórki nerwowe, mięśnia sercowego, wątroby czy trzustki. Warto również zwrócić uwagę na mniejsze ryzyko zakażenia, łatwiejszą dostępność i nieinwazyjność zabiegu pobierania komórek w porównaniu z przeszczepianiem komórek macierzystych pochodzących ze szpiku” – mówi dr n. med. Dariusz Boruczkowski, specjalista chorób dzieci i transplantacji klinicznej z Polskiego Banku Komórek Macierzystych, który uczestniczył w kongresie.
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej mogą być pobrane tylko raz w życiu przy porodzie dziecka, dlatego tak ważne jest zapewnienie najwyższych standardów medycznych ich pobrania, preparatyki i przechowywania. Pobrana krew pępowinowa jest przekazywana do publicznych bądź rodzinnych banków krwi, gdzie ulega przetworzeniu i zabezpieczeniu przez zamrożenie jej w ciekłym azocie. Prawidłowość i jakość stosowanych w bankach procedur gwarantuje zachowanie właściwości leczniczych komórek macierzystych z krwi pępowinowej przez wiele lat.
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks.
PBKM co roku poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 35 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuję firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.