Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2020 r. w Kościele katolickim w naszym kraju miesiąc po miesiącu.
STYCZEŃ
6 – Rekordowa liczba ok. 1,3 mln osób uczestniczyła w tegorocznych Orszakach Trzech Króli w 872 miejscowościach w Polsce. Liczący ok. 90 tys. uczestników Stołeczny Orszak poprowadził kard. Kazimierz Nycz, a na trasie dołączył prezydent Andrzej Duda z małżonką. Największe uliczne jasełka na świecie przeszły w tym roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”. Towarzyszyło im dziękczynienie za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, m.in. za Cud nad Wisłą oraz nadchodzącą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Radosne marsze przeszły też w 18 miejscowościach za granicą. Wszystkich uczestników pozdrowił papież Franciszek.
17 – Pod hasłem "Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować" (Wj 20,8) w Gnieźnie odbyły się ogólnopolskie obchody 23. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Wydarzenie rozpoczęło się modlitwą Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka i naczelnego Rabina RP Michaela Schudricha w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego. W obchodach uczestniczył m.in. ambasador Izraela w Polsce.
17 – Zmarł Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej w latach 1996-2011, wieloletni członek Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Rady KEP ds. Rodziny. Miał 83 lata.
18 – Pod hasłem „Życzliwymi bądźmy”, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 do 25 stycznia obchodzono na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych Kościołów chrześcijańskich spotykali się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach. Podczas tegorocznych obchodów świętowano 20. rocznicę podpisania wspólnej deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu przez Kościoły zrzeszone w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE) i Kościół rzymskokatolicki.
26 – Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: w służbie powszechnego braterstwa” w Warszawie odbyły się centralne obchody XX Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii czytali Biblię i Koran, modlili się i dyskutowali. W spotkaniu uczestniczyli duchowni i wierni obu religii oraz przedstawiciele korpusu dyplomatycznego krajów muzułmańskich. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.
LUTY
2 – Jak co roku 2 lutego, w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, w Kościele w Polsce zorganizowano zbiórkę na potrzeby żeńskich klasztorów kontemplacyjnych. Według danych z końca 2019 roku, w Polsce pracuje 17,2 tys. sióstr zakonnych oraz 8, 9 tys. zakonników.
5 – Abp Gądecki poprosił Episkopaty świata o wsparcie inicjatywy, by św. Jan Paweł II został doktorem Kościoła i współpatronem Europy. Dwadzieścia siedem lat pontyfikatu papieża Jana Pawła II posiada przełomowe znaczenie dla Kościoła i świata, tak w kontekście jego nauczania, jak i w kontekście oddziaływania społecznego – napisał przewodniczący KEP i wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w liście skierowanym do przewodniczących Episkopatów świata, w którym poprosił o poparcie inicjatywy ogłoszenia św. Jana Pawła II doktorem Kościoła. Pod apelem abp. Gądeckiego KAI zebrała kilkadziesiąt tysięcy podpisów.
23 – Pod hasłem „Szczęśliwe dzieci w trzeźwych rodzinach” przebiegał tegoroczny Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Wielkim apostołem tej sprawy był kard. Stefan Wyszyński - wkrótce beatyfikowany – przypomniał w rozmowie z KAI bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych.
28 – Kościół w Polsce obchodził Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich, ustanowiony na pierwszy piątek Wielkiego Postu przez papieża Franciszka. Z tej okazji w diecezjach i zakonach podejmowano różnorakie inicjatywy modlitewne w intencji przebłagania za grzechy wykorzystywania seksualnego małoletnich popełnione przez duchownych.
MARZEC
8 – W II niedzielę Wielkiego Postu obchodzono niedzielę „Ad Gentes” – Dzień Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami, w tym roku pod hasłem „Eucharystia i misje”. Ofiary zebrane do puszek przeznaczono na pomoc polskim misjonarzom, aby mogli prowadzić dzieła ewangelizacyjne, edukacyjne, medyczne i charytatywne.
20 – Rząd RP ogłosił stan epidemii, który dał rządowi nowe prerogatywy, zaś na obywateli nałożył różne ograniczenia.
21 – „Zostańmy w domach, weźmy udział w Mszy św. przez środki społecznego przekazu. Bądźmy razem na modlitwie w ten właśnie sposób. Niech to będzie wyraz naszej miłości i troski o siostry i braci” – zaapelował Prymas Polski abp Wojciech Polak.
21 – „Przypominamy Biskupom Diecezjalnym o konieczności udzielenia kolejnej dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej w związku z ograniczeniami liczby wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych” – podkreśliło Prezydium Konferencji Episkopatu Polski we „Wskazaniach dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”.
21 – Zmarł ks. prałat Piotr Pawlukiewicz, znany duszpasterz, kaznodzieja i rekolekcjonista w kraju i w środowiskach polonijnych, autor wielu książek, doktor teologii pastoralnej, kanonik gremialny Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Miał 59 lat.
21 – Zmarł ks. prof. Czesław Bartnik, wieloletni profesor dogmatyki na Wydziale Teologii KUL, promotor wielu prac naukowych, autor licznych tekstów teologicznych. Miał 90 lat.
28 – Zmarł Marek Lehnert, watykanista, publicysta, poeta; dawny pracownik „Osservatore Romano”, korespondent m.in. Radia Wolna Europa, Polskiego Radia i Katolickiej Agencji Informacyjnej. Miał 69 lat.
29 – Zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy kompozytor i dyrygent, autor m.in. „Pasji wg św. Łukasza”, „Polskiego Requiem”, „Siedmiu bram Jerozolimy”, doktor honoris causa uczelni polskich i zagranicznych, członek honorowy wielu akademii artystycznych i naukowych, laureat licznych nagród muzycznych i państwowych w Polsce i na świecie. Miał 86 lat.
31 – Rząd ogłosił, że w uroczystościach i obrzędach religijnych, w tym Mszach czy pogrzebach, w okresie od 25 marca do 11 kwietnia może uczestniczyć do 5 osób (oprócz osób sprawujących liturgię). Ponadto od Niedzieli Wielkanocnej 12 kwietnia „do odwołania” przywrócono limit 50 osób – wliczając w to wszystkich uczestników i osoby sprawujące kult religijny lub osoby dokonujące pochówku.
31 – Sąd Najwyższy nie uwzględnił skargi kasacyjnej Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej od wyroku przyznającego milion zł zadośćuczynienia na rzecz ofiary wydalonego już ze stanu kapłańskiego i ze zgromadzenia zakonnego Romana B. Były kapłan dopuścił się przed laty wielokrotnego molestowania i zgwałcenia małoletniej Katarzyny.
Czytaj dalej na kolejnej stronie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.