„Wśród powodów kryzysu społeczno-politycznego na Białorusi należy zwrócić uwagę na przyczyny duchowe” – stwierdził metropolita mińsko-mohylewski i przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi – abp Tadeusz Kondrusiewicz. Hierarcha przewodniczył 31 grudnia w katedrze Najświętszej Marii Panny w Mińsku Eucharystii na zakończenie roku 2020.
Metropolita mińsko-mohylewski przypomniał, że mijający rok stał się czasem próby związanej z pandemią koronawirusa, z którą musiał zmagać się niespodziewanie świat, a także jego ojczyzna.
„Przestaliśmy podawać sobie ręce. Na naszych twarzach pojawiły się maski, co nie jest tradycją w naszej kulturze” – zauważył. Jego zdaniem pandemia ukazała „wiele problemów duchowych naszego społeczeństwa i współczesnego świata”. Dodał, że pandemia „stała się nowym bodźcem do ponownego przemyślenia naszej relacji z Panem Bogiem i budowania naszego życia na niezmiennych zasadach Ewangelii”.
Abp Kondrusiewicz przypomniał, że w mijającym roku Kościół wprowadził z uwagi na pandemię koronawirusa dyspensę od udziału w niedzielnej Mszy św. a także możliwość śledzenia celebracji za pośrednictwem mediów. Jednocześnie niektórzy bez wyraźnego powodu nadużywali dyspensy.
„Chodziliśmy do pracy, siedzieliśmy przy kasie w sklepie, chodziliśmy na imprezy rozrywkowe, (...) ale nie chodziliśmy do kościoła na niedzielną Mszę św., bo powiadają, że to niebezpieczne i jest dyspensa. Inni mówili, że nie trzeba chodzić do kościoła, bo Mszę św. można oglądać w internecie jak film” - zauważył hierarcha. Podkreślił, że takie postawy świadczą o „słabości naszej wiary, niezrozumieniu znaczenia Eucharystii”, „naszym braku odpowiedzialności za nasz rozwój duchowy”.
„Kolejnym i bardzo poważnym sprawdzianem był kryzys społeczno-polityczny w naszym kraju, który trwa od pięciu miesięcy” – powiedział metropolita mińsko-mohylewski. „Wśród jego powodów, oprócz społecznych i politycznych, należy zwrócić uwagę na duchowe” - zaznaczył. Hierarcha dodał, że Kościół „wzywa do pokojowego rozwiązania kryzysu poprzez dialog w prawdzie, wzajemną miłość i wzajemne przebaczenie”.
Przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Białorusi zachęcił do dokonania "rachunku sumienia, aby zdać sobie sprawę, co nie jest to zgodne z wolą Bożą". Przypomniał, że Pan Jezus nie zostawia nas samymi i na Nim musimy budować swoje życie.
Abp Kondrusiewicz zachęcił do powierzenia czasu, który jest przed nami Panu Bogu, „aby był to czas pomyślnego rozwiązania kryzysów społeczno-politycznych i epidemiologicznych oraz czas błogosławieństwa, który przyniesie wiele owoców duchowych nam i naszemu społeczeństwu”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.