1 stycznia zakończyła się misja pokojowa Organizacji Narodów Zjednoczonych i Unii Afrykańskiej w Darfurze.
Niebieskie hełmy przebywały w tej części Sudanu od 2007 roku. Zadanie utrzymania pokoju spoczywa od teraz wyłącznie na barkach tymczasowego rządu sudańskiego, z którego inicjatywy doszło do zakończenia misji ONZ. „Nie będzie to łatwe, powstało mnóstwo grup zbrojnych, które mają niekończący się dostęp do broni” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Giulio Albanese, misjonarz od lat posługujący w Sudanie.
Darfur zamieszkiwany jest przez kilka grup etnicznych. Oprócz Arabów mieszkają tam rozmaite plemiona czarnej ludności Afryki oraz wiele grup wyznaniowych, m.in. chrześcijanie i muzułmanie. To jeden z powodów, dla którego od ponad 100 lat prowadzone są w tym rejonie wojny religijne. Drugą przyczyną konfliktów jest dostęp do źródeł wody pitnej.
Od kilkudziesięciu lat w Darfurze trwa konflikt pomiędzy miejscowymi czarnoskórymi mieszkańcami a muzułmanami mieszkającymi na północy Sudanu. Według szacunków ONZ od 2003 r. w walkach zginęło ponad 300 tys. osób, a wysiedlonych zostało prawie trzy miliony. „Mieszkańcy pragną pokoju, są zmęczeni wojnami i dlatego przez długi czas protestowali przeciwko decyzji o przerwaniu misji, teraz jest nadzieja, że rząd tymczasowy poradzi sobie lepiej niż w przeszłości” – uważa ks. Giulio Albanese.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.