Unijne dofinansowanie na projekty dla przedszkolaków

Pięć projektów adresowanych do przedszkolaków z woj. łódzkiego otrzyma ponad 4,4 mln zł unijnego dofinansowania. Dzięki temu utworzone zostaną dodatkowe grupy przedszkolne, będą zajęcia dla niepełnosprawnych dzieci czy wyrównujące dysproporcje rozwojowe między maluchami.

Zarząd województwa łódzkiego zaakceptował listę pięciu projektów, które uzyskały unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Będą one realizowane m.in. w Sieradzu, Łodzi, Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim - poinformował PAP Marek Niedźwiecki z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

W ramach "Przedszkola równych szans" w Sieradzu i okolicach od listopada tego roku do lipca 2012 roku funkcjonować będą trzy dodatkowe grupy przedszkolne dla 70 maluchów, a w dwóch placówkach o 1,5 godziny wydłużona zostanie opieka przedszkolna dla 42 dzieci. Dodatkowo zostaną zorganizowane zajęcia wyrównujące dysproporcje rozwojowe dla 420 maluchów. Wartość tego projektu to blisko 1 mln 260 tys. zł.

"Akademia Malucha" to propozycja Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich z Częstochowy, która realizowana będzie na terenach wiejskich w Łódzkiem. Projekt zakłada utworzenie pięciu przedszkolnych punktów, w których specjalistyczną opiekę znajdzie 132 dzieci w wieku 3-5 lat, w tym troje niepełnosprawnych. Dodatkowo wydłużony zostanie czas pracy przedszkola Stowarzyszenia w Chojnach. Wartość tego projektu to niemal 1 mln 450 tys zł.

Od stycznia przyszłego roku do końca 2012 r. realizowany będzie program "Kolorowe przedszkole - rośnie w siłę" łódzkiej Fundacji Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat". Jego autorzy chcą zachęcić rodziców dzieci niepełnosprawnych, w tym dzieci z porażeniem mózgowym z Łodzi i okolic, do udziału w terapii logopedycznej i psychologicznej oraz w zajęciach muzyczno-ruchowych. Zajęcia mają odbywać się w siedmioosobowych grupach pod opieką nauczyciela i pomocy wychowawcy. Zaplanowano także odrębne warsztaty psychologiczne dla rodziców. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 730 tys. zł.

Kolejny projekt pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch - na wyzwania gotów" przygotowały Pabianice. Przy wykorzystaniu unijnego dofinansowania powstaną tam dodatkowe grupy dla 50 dzieci, 3-4-latków nieprzyjętych wcześniej do placówek przedszkolnych. Kolejnych 300 przedszkolaków uczestniczyć będzie w specjalnych zajęciach edukacyjno-rozwojowych, w tym podnoszących prozdrowotną świadomość najmłodszych i ich rodziców. Projekt kosztował będzie ponad 1 mln zł i potrwa do końca sierpnia 2011 r.

Również gmina Konstantynów Łódzki otrzymała dofinansowanie - ponad 350 tys. zł - na utworzenie nowego oddziału miejscowego przedszkola. Oddział powstanie w szkole podstawowej, a opieką zostanie objętych 50 czterolatków. Projekt "Nasze małe przedszkolaki" jest adresowany do dzieci z terenu gminy, które do tej pory nie korzystały z opieki przedszkolnej. Przygotowano dla nich m.in. zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, logopedyczne, muzyczno-ruchowe; maluchy będą też uczyć się języka angielskiego.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
27°C Poniedziałek
noc
22°C Poniedziałek
rano
30°C Poniedziałek
dzień
32°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »