W województwie podlaskim w świątyniach różnych wyznań odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa, związane z 92. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach oficjalnych obchodów, za ojczyznę modlą się katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.
Podlaskie to region bardzo zróżnicowany narodowościowo i religijne. Są tu m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także polskich Tatarów wyznających islam.
Główne czwartkowe uroczystości w Białymstoku, tradycyjnie odbywające się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzedzone będą mszą św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Po niej uczestnicy obchodów spotkają się przy pomniku. Tam będą oficjalne wystąpienia, delegacje złożą kwiaty.
Rano nabożeństwo w intencji ojczyzny, z udziałem gości oficjalnych i pocztów sztandarowych, odprawione zostało w białostockiej katedrze prawosławnej. Podobne prawosławne uroczystości z modlitwami za ojczyznę odbyły się także w innych podlaskich cerkwiach.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
Od kilku lat w ramach oficjalnych obchodów Święta Niepodległości za ojczyznę modlą się także polscy wyznawcy islamu. W tym roku okolicznościowe modlitwy organizowane przez Muzułmański Związek Religijny w RP odbędą się w piątek w domu modlitw w Białymstoku.
Muzułmańskie modlitwy za Ojczyznę to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku. Delegacje tej społeczności biorą też udział w oficjalnych, świeckich obchodach, m.in. w Białymstoku i Sokółce.
W programie uroczystości wojewódzkich w Białymstoku, organizowanych wspólnie przez prezydenta miasta, marszałka województwa i wojewodę, są też niedzielne modlitwy w kościele ewangelicko-augsburskim w Białymstoku.
Liczbę prawosławnych w Polsce ocenia się na 550-600 tys. osób, z czego połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce. Wyznawców islamu należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jest ok. 5 tys. Tu również przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.