W województwie podlaskim w świątyniach różnych wyznań odprawiane są okolicznościowe nabożeństwa, związane z 92. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach oficjalnych obchodów, za ojczyznę modlą się katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.
Podlaskie to region bardzo zróżnicowany narodowościowo i religijne. Są tu m.in. największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego a także polskich Tatarów wyznających islam.
Główne czwartkowe uroczystości w Białymstoku, tradycyjnie odbywające się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, poprzedzone będą mszą św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Po niej uczestnicy obchodów spotkają się przy pomniku. Tam będą oficjalne wystąpienia, delegacje złożą kwiaty.
Rano nabożeństwo w intencji ojczyzny, z udziałem gości oficjalnych i pocztów sztandarowych, odprawione zostało w białostockiej katedrze prawosławnej. Podobne prawosławne uroczystości z modlitwami za ojczyznę odbyły się także w innych podlaskich cerkwiach.
Na początku lat 90. ubiegłego wieku zwyczaj prawosławnych modlitw za ojczyznę w czasie ważnych świąt państwowych, takich jak Dzień Konstytucji 3 Maja czy Święto Niepodległości, wprowadził w województwie podlaskim metropolita Sawa - obecnie zwierzchnik Cerkwi w Polsce, a wtedy ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej i prawosławny ordynariusz polowy Wojska Polskiego.
Od kilku lat w ramach oficjalnych obchodów Święta Niepodległości za ojczyznę modlą się także polscy wyznawcy islamu. W tym roku okolicznościowe modlitwy organizowane przez Muzułmański Związek Religijny w RP odbędą się w piątek w domu modlitw w Białymstoku.
Muzułmańskie modlitwy za Ojczyznę to nawiązanie do tradycji przedwojennej, kiedy takie modlitwy były obowiązkowe. Ostatnie przed wojną odbyły się w 1938 roku. Delegacje tej społeczności biorą też udział w oficjalnych, świeckich obchodach, m.in. w Białymstoku i Sokółce.
W programie uroczystości wojewódzkich w Białymstoku, organizowanych wspólnie przez prezydenta miasta, marszałka województwa i wojewodę, są też niedzielne modlitwy w kościele ewangelicko-augsburskim w Białymstoku.
Liczbę prawosławnych w Polsce ocenia się na 550-600 tys. osób, z czego połowa mieszka w północno-wschodniej Polsce. Wyznawców islamu należących do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP jest ok. 5 tys. Tu również przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.