Archeolog i historyk dr hab. Sławomir Dryja z Katedry Historii Nowożytnej Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJPII, kierownik Laboratorium Dziejów Kultury Materialnej, odtworzył recepturę białego piwa, produkowanego w średniowiecznym Krakowie.
Piwo Krakowskie Białe to nazwa chroniona znakiem towarowym w formie czapki krakowskiej, która zamiast pawiego pióra ma gałązkę chmielu. Będzie produkowane według receptury odkrytej przez S. Dryję i odtworzonej na podstawie osadu ze ścian w piwnicach Pałacu Lubomirskich przy ul. św. Jana w Krakowie.
Historia piwowarstwa to nie tylko obszar jego zainteresowań naukowych, ale również pasja i hobby. Wraz z grupą pasjonatów zakładał Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych, ukończył w Pradze kurs piwowarski i odbył wiele praktyk w czeskich browarach. Efektem połączenia wiedzy historyka i piwowara jest program wskrzeszenia tradycyjnego krakowskiego piwa białego.
Tradycja jego warzenia sięga XIII w., z początkiem wieku XIX całkowicie zanikła. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym pracowników naukowych Uniwersytetu Rolniczego, ale także dzięki podpisanemu porozumieniu o współpracy UPJPII z Czechami (Výzkumný ústav pivovarský a sladařský w Pradze) już niedługo poznamy jego smak.
- Nasze piwo bardziej przypominać będzie klasyczny leżak pilzner, będzie miało piękną białą pianę, to też jest jego cechą charakterystyczną. Te piwa pszeniczne się fantastycznie pienią i ta piana jest trwała. Mam nadzieję, że taką uda nam się uzyskać. I charakterystyczny kolor, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Nie jest całkowicie białe, ale bardzo jasne i przejrzyste - tłumaczy S. Dryja.
Została już nawiązana współpraca z powstającym lokalnym browarem rzemieślniczym. Pierwsze warki pojawią się najprawdopodobniej w kwietniu.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.