W wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, twórca serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek", powstaniec warszawski.
Na jego komiksach wychowało się kilka pokoleń Polaków. Serię 31 komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka wydano w nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy.
Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Był uczestnikiem Powstania Warszawskiego w 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter). Od 1956 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków jako grafik, rysownik, publicysta, a przede wszystkim nieśmiertelnej serii komiksów i plakatów z przygodami Tytusa de Zoo. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku, a publikował na jego łamach do 1992 roku. Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, oraz Orderu Uśmiechu. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – medalem „Zasłużony dla Warszawy”. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
O kultowej serii komiksów śp. Papcia Chmiela pisaliśmy tutaj:
Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na łamach „Świata Młodych” od 1957 roku, następnie od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 Ksiąg, a także wiele albumów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach, m.in.: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, sztuk teatralnych, słuchowiska CD na podstawie Księgi XIII, nagrania fonicznego z Ksiąg I, II, III oraz filmów animowanych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za zasługi dla komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.
W 2009 r. Papcio Chmiel namalował w Muzeum Powstania Warszawskiego mural, przedstawiający Tytusa, Romka i A'Tomka jako uczestników Powstania. Na muralu Tytus, Romek i A'Tomek pracują w harcerskiej poczcie polowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.