Znaczenie sportu dla postawy etycznej oraz właściwego stosunku do Boga i stworzenia wskazał Papież, przyjmując 15 listopada 340-osobową grupę włoskich instruktorów narciarskich. Zwrócił przy tym uwagę, że narciarstwo daje szczególną okazję kontaktu z przyrodą i podziwiania pięknych górskich krajobrazów.
„Patrząc na dzieło stworzenia, człowiek uznaje wielkość Boga, który jest ostatecznym źródłem bytu jego samego i całego wszechświata – powiedział Papież. – Nie należy zapominać, że stosunek do stworzenia to element ważny dla rozwoju ludzkiej tożsamości i nawet grzech człowieka nie zniósł powierzonego mu zadania strzeżenia świata. Także uprawianie sportu można pojmować i przeżywać jako część tej odpowiedzialności. Postępy w dziedzinie nauki i techniki dają człowiekowi możliwość wkraczania w przyrodę i manipulacji, ale zawsze czyha tu niebezpieczeństwo, że będzie on chciał zająć miejsce Stwórcy i sprowadzić stworzenie niemal do roli produktu przeznaczonego do użycia i konsumpcji. Natomiast właściwą postawą, jaką należy przyjąć, jest głębokie poczucie wdzięczności, ale też odpowiedzialności za zachowanie i pielęgnowanie dzieła Bożego. Uprawianie sportu pomaga dążyć do tych celów, wpływając na sam styl życia, który kieruje się ku równowadze, samodyscyplinie i szacunkowi. A szczególnie dla was kontakt z przyrodą jest motywem do pielęgnowania głębokiej miłości ku Bożemu stworzeniu” – stwierdził Ojciec Święty.
Benedykt XVI zachęcił też instruktorów narciarskich do stałego kontaktu z rodzinami młodych sportowców, szkołą i innymi środowiskami edukacji. Ponadto przypomniał konieczność troski o uświęcenie niedzieli jako dnia Pańskiego. Na audiencji obecny był włoski minister spraw zagranicznych Franco Frattini. Korzystając z tej okazji, Papież podziękował mu za przyjęcie we Włoszech licznych irackich katolików, zranionych w niedawnym zamachu w Bagdadzie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.