Rodzina ma przyszłość

Już w lutym odbędzie się 2. etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. - Niesione przez nią treści "pracują" i wpływają na społeczeństwo - podkreśla ks. Michał Tunkiewicz.

W latach 2013-2015 Kuratorium Oświaty w Olsztynie razem z Wydziałem Teologii (Katedra Nauk o Rodzinie) organizowało konkursy wiedzy o rodzinie. Ich adresatami byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów województwa warmińsko-mazurskiego. Zainteresowanie nimi wśród uczniów było duże.

- Niestety konkursy programowo nie obejmowały młodzieży ponadgimnazjalnej. Do organizatorów zaczęły napływać sygnały od nauczycieli i uczniów, którzy chcieli organizacji takich lub podobnych przedsięwzięć skierowanych do starszej młodzieży. Zaczęto więc szukać rozwiązań - mówi ks. Michał Tunkiewicz.

Tak zrodził się pomysł zorganizowania dla nich olimpiady, która swoim zasięgiem nie ograniczyłaby się tylko do regionu, ale ogarnęła całą Polskę. - A zdobyta w jej trakcie wiedza trwale i pozytywnie wpłynęłaby na uczestników, pomagając im pogłębić wiedzę na temat rodziny i jej funkcjonowania - dodaje kapłan.

Idea spodobała się Grażynie Przasnyskiej, która wykorzystując swoje doświadczenia pedagogiczne i organizacyjne - przy merytorycznym wsparciu pracowników Katedry Nauk o Rodzinie - postanowiła ją urzeczywistnić i napisała projekt, który został zaakceptowany przez Władze Wydziału Teologii UWM w Olsztynie, a następnie wysłany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wygrał konkurs na organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.

- Zagadnienia przez nas poruszane wpisują się w prowadzony od wielu lat na Wydziale Teologii UWM w Olszynie proces badań nad rodziną. Jasno określone od samego początku cele, które w kolejnych latach są konsekwentnie realizowane, w znacznej części zostały wypracowane na gruncie teologii w zakresie nauk o rodzinie podczas badań naukowych. Dzięki olimpiadzie są one popularyzowane wśród młodzieży - uważa ks. Tunkiewicz.

Każda edycja od pięciu lat odbywa się pod innych hasłem. Tegorocznej przyświecają słowa: „Rodzina najważniejsza - postaw na rodzinę”. - Olimpiada jest trzyetapowa. Na każdym poziomie uczestnicy pracują w zespołach dwuosobowych. W związku z tym muszą ze sobą współpracować, wzajemnie uzupełniać się, wypracowywać kompromisy i słuchać się nawzajem. Powyższe umiejętności i zdobyta wiedza, choćby z zakresu prawa czy zasad komunikacji i sztuki bycia rodzicem, z pewnością przydadzą się młodzieży w przyszłości dla dobrego funkcjonowania ich małżeństwa i rodziny - uważa ks. Michał.

Pierwszy etap uczestnicy olimpiady mają już za sobą. Drugi odbędzie się w lutym. - Zespoły, które się do niego zakwalifikowały, przygotowują prezentację lub film na wybrany temat. Uczniowie, przygotowując materiał do filmu czy prezentacji multimedialnej, korzystają z podanej literatury, wśród której znajdują się także autorskie prace naukowe pracowników Wydziału Teologii UWM w Olsztynie. Realizując je, korzystają z pomocy nauczycieli, rodzin, przyjaciół, a często nawet osób uznawanych w danym konkretnym środowisku za autorytet. To najlepszy dowód, że olimpiada i niesione przez nią treści „pracują” i wpływają na społeczeństwo - podkreśla ks. Tunkiewicz.

Finał olimpiady zawsze odbywa się w Olsztynie na Wydziale Teologii UWM. Tak będzie i w tym roku.

- Olimpiada jest rozwojowa. Z roku na rok wzrasta liczba młodzieży, która przystępuje do jej I etapu. O skali przedsięwzięcia najlepiej świadczą liczby. Dotąd wzięły w niej udział 724 szkoły, 7054 zespoły, a więc ponad 14 tys. uczniów z całej Polski - dodaje ks. Michał.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
wiecej »