Co najmniej 61 duchownych wykorzystywało seksualne nieletnich na terenie archidiecezji berlińskiej w okresie od 1946 roku do 2019 roku. Wynika to z niezależnego raportu prawników (Redeker-Sellner-Dahs), zleconego przez archidiecezję, który został przedstawiony w Berlinie.
Raport liczy prawie 670 stron i ujawnia, że co najmniej 121 osób padło ofiarą 61 duchownych. Tylko 21 spraw zostało zbadanych przez świecki wymiar sprawiedliwości, a tylko w 15 przypadkach archidiecezja rozpoczęła procedury kanoniczne. Dwie trzecie ofiar stanowili chłopcy.
Według kancelarii, która przygotowała raport, większość przypadków nadużyć miała miejsce w latach 50. i 60. Zdaniem prawników z akt wynika, że dział personalny archidiecezji w wielu przypadkach zachowywał się opieszale, przymykając często oczy na problemy alkoholowe duchownych, na notoryczne łamanie celibatu bądź na zbyt pochopne zezwolenia na święcenia kapłańskie. W jednym przypadku archidiecezja nie wprowadziła nawet sankcji zleconych przez Kongregację Nauki Wiary. Według autorów raportu prowadzenie akt personalnych archidiecezji Berlina wymaga dziś odnowy i modernizacji, wiele procesów wymaga lepszej komunikacji, by szybciej zapobiegać ewentualnym wykroczeniom.
Z raportu wynika też, że o ile przed 2002 r. w aktach często jeszcze wykazywano znacznie większą empatię wobec sprawców niż wobec ofiar, o tyle od 2002 r. sytuacja ta uległa wyraźnej i zasadniczej zmianie na lepsze. W tym czasie niemiecki episkopat opublikował pierwsze wytyczne dotyczące traktowania przypadków wykorzystywania nieletnich przez duchownych a diecezje zaczęły wprowadzać urzędy niezależnych pełnomocników.
Arcybiskup Berlina Heiner Koch powiedział podczas prezentacji raportu, że „haniebne czyny księży wobec dzieci bardzo go zasmucają i przerażają”. Ponad połowa dziś już dorosłych ofiar skorzystała z jego zaproszenia do osobistych rozmów. Przedstawiony raport jest jego zdaniem dopiero początkiem wyjaśniania smutnych przypadków pedofilii w archidiecezji. Wkrótce Berlin wspólnie z diecezjami Drezna i Görlitz powoła niezależną od struktur kościelnych komisję oraz radę złożoną z byłych ofiar pedofilii.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.