Kanclerz Kurii Diecezji Radomskiej zmarł w wieku 68 lat, w 43. roku kapłaństwa.
Ostatnimi, jak się miało okazać, aktywnościami ks. Poniewierskiego było 4 stycznia podziękowanie bp. Henrykowi Tomasikowi za lata posługi w diecezji radomskiej oraz prezentacja sylwetki nowego ordynariusza bp. Marka Solarczyka, a potem udział w Kolegium Konsulatorów i wybór administratora diecezji. 8 stycznia, w dniu prawnego objęcia diecezji przez bp. Solarczyka, ks. Poniewierski był już w szpitalu.
Śp. ks. Edward urodził się 9 września 1953 roku w Radomiu. Święcenia kapłańskie przyjął 3 czerwca 1978 roku w Sandomierzu przez posługę sługi Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafiach Kuczki oraz św. Jana Nepomucena w Przysusze. Odbył studia specjalistyczne z teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i ten przedmiot wykładał w seminarium. Był także ojcem duchownym alumnów i kierownikiem duchowym księży.
W 1995 roku był proboszczem parafii Sucha. 5 sierpnia 1996 roku został proboszczem parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu i rozpoczął budowę kościoła.
Bp Jan Chrapek mianował go w 1999 roku kanclerzem kurii diecezjalnej.
W czerwcu 2002 roku Ks. Poniewierski został proboszczem parafii katedralnej pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu i dziekanem Dekanatu Radom Centrum. W tej świątyni przeprowadził gruntowny remont.
Od 2013 roku powtórnie został kanclerzem kurii biskupiej. Był kapelanem Klubu Inteligencji Katolickiej.
Był członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, a w 2004 roku został obdarzony godnością prałata.
W grudniu 2018 roku został mianowany postulatorem w procesie beatyfikacyjnym ks. Romana Kotlarza.
Wielką miłością ks. Poniewierskiego był jego rodzinny Radom. Przyczynił się do powstania Muzeum Katedralnego. Przygotował wiele publikacji, często związanych z dziejami Radomia i Kościoła w tym mieście.
W 2017 roku został laureatem nagrody św. Kazimierza, przyznawanej za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianie i ochronę dóbr kultury, popularyzację dziedzictwa kulturowego i historii miasta Radomia.
O uroczystościach pogrzebowych poinformujemy, gdy zapadną decyzje.
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.