Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie wspiera werbistów pracujących pośród uchodźców z Sudanu Płd. w Ugandzie.
Celem jest wybudowanie pięciu budynków (po jednym w każdej strefie obozu), które będą służyć jako centra edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W murowanych, zadaszonych budynkach, z elektrycznością zasilaną przez ogniwa słoneczne, dzieci i młodzież będą mogły bezpiecznie i w miarę komfortowo uczyć się i rozwijać swoje talenty.
W Bidibidi pracuje dwóch Polaków, o. Andrzej Dzida SVD oraz o. Wojciech Pawłowski SVD oraz Polka, s. Francesca Ratajczak, werbistka. Wcześniej misjonarze pracowali na misji w Sudanie Płd. w Lainya, gdzie wybudowali m.in. Dom Nadziei - świetlicę, miejsce nauki i spotkań dla dzieci i młodzieży.
Wskutek nasilenia walk w Sudanie Południowym i masowego uciekania ludności przez terrorem, misję werbistów zamknięto. Obecnie misjonarze posługują pośród uchodźców, z ich terenu, w Ugandzie.
Misja znajduje się niedaleko największego, liczącego ok. 300 tys. osób, obozu dla uchodźców z Sudanu Południowego, Bidibidi. Oprócz kapłanów, z uchodźcami pracują siostry ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego.
Obóz Bidibidi podzielony jest na 5 stref. Znajduje się na jego terenie 30 kaplic, około 40 tys. jego mieszkańców stanowią katolicy. Zdecydowana większość (ok. 80%) mieszkańców Bidibidi to osoby młode poniżej 18-tego roku życia oraz kobiety. W każdej strefie są szkoły podstawowe oraz jedna średnia.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie Misja Bidibidi: Sudan Pd/UgandaSzczegóły dot. wsparcia na stronie PKWP: https://pkwp.org/kampanie/centra_edukacyjne_dla_dzieci_i_mlodziezy_w_bidibidi
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.