Biskupi z Europy zainicjowali łańcuch modlitwy eucharystycznej za 770 tys. osób, które zmarły na kontynencie z powodu COVID-19. Wśród inicjatorów jest abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, a dzień modlitwy w Polsce przypada na 15 marca.
Od Środy Popielcowej, przez cały Wielki Post, przewodniczący konferencji episkopatów europejskich zapraszają do modlitwy za ofiary pandemii.
"Przy wielu okazjach biskupi Europy przyłączali się do apeli papieża Franciszka, by Kościół był blisko tych, którzy walczą z koronawirusem - ofiar i ich rodzin, chorych i pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wszystkich tych, którzy są na pierwszej linii frontu w tym trudnym momencie" - pisze "Avvenire", największy włoski dziennik katolicki. "Teraz, przez cały okres Wielkiego Postu, inicjują sieć modlitwy, łańcuch eucharystyczny, za ponad 770 tys. osób, które w Europie zmarły z powodu COVID-
"Odczytaliśmy wspólnie możliwości, a nawet obowiązek pamięci podczas Mszy św. o ofiarach, tak wielu ofiarach pandemii" - powiedział w komunikacie ogłaszającym inicjatywę kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). "Każda konferencja episkopatu w Europie zaangażowała się w organizację przynajmniej jednej Mszy św. - to będzie jak stworzenie łańcucha modlitwy, łańcucha eucharystycznego ku pamięci wielu osób. W tej modlitwie chcemy także pamiętać o rodzinach, które przeżyły żałobę, i o tych, którzy teraz cierpią przez tę chorobę i martwią się o swoje życie".
Inicjatywa ma być znakiem wspólnoty i nadziei dla całego kontynentu. "My, biskupi Europy, łączymy się z naszymi wspólnotami chrześcijańskimi, z naszymi kapłanami, wdzięczni wszystkim tym, którzy nieustannie poświęcają się dla najbardziej potrzebujących, by wesprzeć ich naszym słowem, ale przede wszystkim naszą modlitwą w ich wysiłkach, dopóki nie będziemy mogli wszyscy spojrzeć w lepszą przyszłość" - dodał przewodniczący CCEE.
Dzień modlitwy w Polsce przypada na 15 marca. Harmonogram modlitwy w poszczególnych krajach można pobrać TUTAJ.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.