W skali UE nasza giełda poradziła sobie w ubiegłym roku bardzo dobrze z kryzysem, mieliśmy największy przyrost przychodów ze wszystkich giełd na terenie Unii - mówił w czwartek prezes GPW Marek Dietl.
W Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma - Dziewiąta Dietl stwierdził, że 2020 r. był szalonym rokiem dla rynków finansowych: zaczął się spokojnie, potem wraz z pandemią nastąpiły spadki większe niż podczas poprzedniego kryzysu, później odbicie i mimo spadku PKB giełdy na całym świecie rosły. "W skali UE nasza giełda poradziła sobie bardzo dobrze z tym kryzysem. Mieliśmy największy przyrost przychodów ze wszystkich giełd na terenie UE" - podkreślił.
Wskazał, że obroty były generowane przez niepewność na rynku, a z drugiej strony debiuty takich spółek, jak Allegro przyciągnęły rzeszę indywidualnych inwestorów. "W styczniu świętowaliśmy dziesiąty miesiąc pod rząd, kiedy obroty na warszawskiej giełdzie rosły w tempie dwucyfrowym" - powiedział.
Dodał, że na koniec IV kwartału 2020. GPW była na drugim miejscu w UE, za Deutsche Boerse pod względem obrotowości portfela, czyli płynności.
Prezes GPW poinformował, że w ub.r. spółka skoncentrowała się na rozwijaniu produktów. "Dokończyliśmy cztery nasze pierwsze produkty technologiczne, które są oferowane globalnie. Rozmawiamy z giełdami z całego świata, czy nie byliby zainteresowani zakupem jednego z tych czterech rozwiązań. Tworzymy własny system transakcyjny, który też będziemy chcieli docelowo oferować na całym świecie" - zapowiedział Dietl.
Przekazał też, że razem z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju GPW przygotowuje instrukcje i zasady dla spółek giełdowych, jak raportować czynniki ESG (ang. Environmental, Social and Corporate Governance), czyli działania podejmowane przez firmy z punktu widzenia ich wpływu na ochronę środowiska, dbanie o społeczeństwo i prowadzenie ładu korporacyjnego.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.