Metropolita katowicki udzielił święceń diakonatu trzem akolitom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Tegoroczne święcenia diakonatu odbywały się równolegle w trzech parafiach archidiecezji.
Wytrwałość i wierność
Arcybiskup życzył nowym diakonom wierności łasce powołania. - Wśród natłoku konkurencyjnych możliwości rozpoznaliście wołanie Pana: "Pójdź za Mną" i poszliście za głosem powołania, wstępując do seminarium duchownego, a dziś wstępujecie na pierwszy próg Chrystusowego kapłaństwa, aby Go naśladować. Potrzebna jest wam cnota wytrwałości, aby budować wspólnotę z Ojcem przez Chrystusa w Duchu Świętym - dodał.
Przez posługę metropolity katowickiego święcenia diakonatu otrzymali Marcin Głąbek i Grzegorz Margalski z parafii w Murckach oraz Mikołaj Kupka z Lysek. Po Mszy św. nowi diakoni nie kryli radości i wdzięczności. - Cieszę się bardzo. To ogromny gest zaufania ze strony Pana Boga i Kościoła. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby nie zawieść oczekiwań - powiedział dk. Mikołaj. - Czujemy ogrom wsparcia. Mamy świadomość, że rzesze wiernych modliły i modlą się w naszej intencji. Jesteśmy za to szczególnie wdzięczni - komentował dk. Grzegorz. Jego parafianin, drugi murckowski diakon Marcin, także nie krył radości: - Duże emocje i duże wzruszenie. Dziękuję Bogu, Kościołowi i ludziom. Przez cały ten czas czuliśmy ciepło i życzliwe przyjęcie i towarzyszenie nie tylko ze strony naszej parafii.
- Przeżycie zawsze jest wielkie. Czas pandemii, różnego rodzaju ograniczeń na pewno sprawia, że jesteśmy też spragnieni przeżyć duchowych, które nas podnoszą i umacniają - powiedział obecny na święceniach ks. Marek Panek, rektor śląskiego seminarium.
W Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen gentium" ojcowie Soboru Watykańskiego II wyjaśnili, że święcenia diakonatu są udzielane "nie dla kapłaństwa, lecz dla posługi". Przy święceniach diakonatu tylko biskup wkłada na kandydata swoje ręce - oznacza to, że diakon jest specjalnie związany z biskupem w zadaniach swojej "diakonii". - Diakonat jest pierwszym stopniem wejścia w kapłaństwo Jezusa Chrystusa, przygotowaniem także do święceń prezbiteratu. Rys służby powinien charakteryzować każdego duchownego w czasie całej jego życiowej posługi. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, ten aspekt służby, poświęcenia, zaangażowania się wobec osób chorych, cierpiących, samotnych jest wyjątkowo ważny i aktualny. Ta postawa służby oby towarzyszyła nowo wyświęconym diakonom przez całe życie - powiedział metropolita katowicki przed Mszą św. w rozmowie z reporterem Radia eM.
W tym roku święcenia diakonatu odbywały się jednocześnie w trzech miejscach.
W Katowicach-Murckach w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa przewodniczył im abp Wiktor Skworc. Przyjęli je:
dk. Marcin Głąbek z parafii NSPJ w Katowicach - Murckach,
dk. Grzegorz Margalski z parafii NSPJ w Katowicach - Murckach,
dk. Mikołaj Kupka z parafii św. Małgorzaty w Lyskach.
W Rudzie Śląskiej-Bykowinie święceń udzielił bp Marek Szkudło. Przyjęli je:
dk. Marcin Zawojak, z parafii NSPJ w Rudzie Śląskiej - Bykowinie,
dk. Łukasz Płaczek, z parafii św. Piotra i Pawła w Świętochłowicach.
W Chorzowie z rąk bp. Grzegorza Olszowskiego wyświęceni zostali:
dk. Daniel Ludwik, z parafii WNMP w Chorzowie - Batorym,
dk. Patryk Dawid, z parafii św. Wojciecha w Mikołowie,
dk. Daniel Stolarz, z parafii MB Fatimskiej w Mysłowicach - Wesołej.
Poniżej galeria zdjęć:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.