Kobiety-biblistki otwierają nowe perspektywy w studiowaniu Pisma Świętego. Dostrzegają elementy, na które mężczyźni często nie zwracają uwagi. Wskazuje na to siostra Nuria Calduch-Benages, która decyzją Papieża Franciszka została pierwszą kobietą na stanowisku sekretarza Papieskiej Komisji Biblijnej. Wcześniej brała udział m.in. w pracach watykańskiej komisji ds. diakonatu kobiet.
Hiszpańska zakonnica należy do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny z Nazaretu. Może poszczycić się imponującym curriculum zawodowym w dziedzinie biblistyki. Specjalizuje się w Starym Testamencie, który wykłada m.in. w prestiżowym Papieskim Instytucie Biblijnym i na Uniwersytecie Gregoriańskim.
Siostra Calduch-Benages wyznaje, że decyzja Ojca Świętego była dla niej zaskoczeniem. Przyjęła ją jednak z wdzięcznością, w przekonaniu, że obecność
kobiet w tej komisji, a także innych, może być pozytywnym i znaczącym elementem, który poszerza horyzonty Kościoła.
„Wiedza kobiet, ich zainteresowania i perspektywa są ważne w studiowaniu Słowa Bożego. Weźmy na przykład studium kobiecych postaci biblijnych, ich narracji, użycie kobiecych metafor, feministyczną hermeneutykę i wiele innych aspektów – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Calduch-Benages. – Czterdzieści lat temu, kiedy kobiety-biblistki były prawie niewidoczne, te tematy i takie podejście do Pisma Świętego nie były rozważane w kręgach biblistów. Dziś sytuacja się zmieniała i te kwestie są bardzo cenione przez wszystkich, zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a publikacji w tych tematach jest coraz więcej.“
Siostra Calduch-Benages w czasie swych wykładów szczególnie zajmuje się kobietami Starego Testamentu. Podkreśla, że w wielu opowieściach biblijnych są one prawdziwymi bohaterkami historii Izraela, które mają szczególną misję do wypełniania. Są też jednak kobiety przedstawiane instrumentalnie lub też, jak mówi, uciszane przez autorów biblijnych, o których niewiele wiadomo i których głosu nie możemy usłyszeć. „Trzeba pamiętać, że są to teksty bardzo stare, w których kobiety opisywane są zgodnie z archetypami danej epoki” – podkreśla siostra Calduch-Benages. Zachęca do odkrywania biblijnych historii kobiet i ich spojrzenia, co jak mówi, może ubogacić Kościół.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.