Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego świętuje swoje dziesięciolecie. W to święto wpisała się również uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa kard. Zenonowi Grocholewskiemu.
Istniejący od 2000 roku Wydział Teologiczny UŚ został uznany za najlepszą tego typu placówkę w kraju. Od dziesięciu lat kształci nie tylko duchownych, ale również świeckich teologów. "Ten potencjał [świeckich - przyp red.] wykorzystuje się w dziedzinie nauczania, duszpasterstwa rodzinnego, w mediach" - mówił kard. Zenon Grocholewski podczas briefiengu zorganizowanego przed uroczystością nadania mu doktoratu honoris causa. "Żeby być przekaźnikiem wartości chrześcijańskich, trzeba mieć solidne podłoże teologiczne i ono temu służy dla ludzi świeckich. Jest inna funkcja ludzi świeckich w kościele i inna funkcja jest kapłanów. Sobór Watykański II to bardzo jasno podkreślił. Każdy ma inną funkcję. Kapłani, biskupi otrzymują w święceniach tzw. „munus docendi” – zadanie nauczania, uświęcania i prowadzenia ludu Bożego. Ludzie świeccy – według Soboru Watykańskiego II – powinni być tymi, którzy pracują w normalnych środowiskach życia rodzinnego, środowiskach pracy. Powinni od wewnątrz ubogacać społeczeństwo wartościami chrześcijańskimi - podkreślał kardynał.
"Można z całą pewnością uznać kardynała Zenona Grocholewskiego za wielkiego promotora teologii katolickiej w świecie uniwersytetów. Jako człowiek uniwersytetu znajduje wspólny język z rektorami, profesorami czy studentami. Korzystając ze swych znakomitych kompetencji prawniczych, zabiega o właściwe miejsce i rolę szkół katolickich we współczesnym świecie. Ogromne doświadczenie kardynała Zenona Grocholewskiego i jego rozeznanie w kierunkach przemian zachodzących w zglobalizowanej kulturze pozwala na szerokie - właśnie z uwzględnieniem tego kontekstu kulturowego - sterowanie kierowaną przez siebie kongregacją" - stwierdził autor laudacji prof. Wojciech Świątkiewicz, socjolog, dyrektor instytutu socjologii Uniwersytetu Śląskiego.
W uroczystości udział wzięli m.in. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Damian Zimoń, metropolita katowicki i zarazem wielki kanclerz wydziału teologicznego UŚ, władze wyższych uczelni ze Śląska oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych. Kulminacją uroczystości - jak podkreślał rektor UŚ Wiesław Banyś- był wykład laureata honorowego doktoratu na temat relacji wolności i prawdy we współczesnym świecie. "Istnieje poczucie, że współczesna demokracja nie jest jeszcze właściwą formą wolności - mówił kard. Grocholewski. Pojawia się bowiem pytanie stawiane przez wielu, na ile wybory są naprawdę wolne. Na ile jest manipulowana wola wyborców poprzez propagandę, kapitał, pewne władze stojące nad społecznymi środkami opinii publicznej. Czy nie istnieje jakaś nowa oligarchia tych, którzy określają, co jest nowoczesnym i postępowym, jak należy myśleć? Kto chce się temu oprzeć, zostaje uznany za wroga wolności, ponieważ przeszkadza wolnemu wyrażaniu opinii" - mówił kardynał.
"Domaganie się wolności absolutnej, całkowicie niezależnej i oderwanej od prawdy, prowadzi do jej utraty, do zguby. Prawda wyznacza granice w obszarze intelektualnym, moralnym i społecznym, których wolność nigdy nie powinna przekraczać" - akcentował.
Kardynał Grocholewski jest prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, wybitnym znawcą prawa kanonicznego. Jego licencjat kanoniczny na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie został nagrodzony złotym medalem uniwersytetu. Kardynał pracował m.in. w Najwyższym Trybunale Sygnatury Apostolskiej i pełnił różne funkcje w Kurii Rzymskiej, a także w uczelniach Wiecznego Miasta. Otrzymał 18 doktoratów honoris causa uczelni na całym świecie. 25 listopada przyjął również to wyróżnienie z rąk prof. Wiesława Banysia, rektora Uniwersytetu Śląskiego i ks. profesora Andrzeja Żądło, dziekana wydziału teologicznego UŚ.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.