O tym, by w czasie Święta Dziękczynienia i pośród szału zakupów związanym z tzw. Czarnym Piątkiem, kiedy Amerykanie robią masowe ruszają do sklepów, nie zapominano o wezwaniu papieża do modlitwy w intencji rodzącego się życia – apeluje wielu biskupów USA. Ojciec Święty Benedykt XVI osobiście wezwał do wspólnej modlitwy w intencji każdego poczętego życia w najbliższą sobotę, 27 listopada.
Metropolita San Francisco abp George H. Niederauer podkreślił, że w obecnym momencie historii, „kiedy społeczeństwa propagują zabijanie ludzkich istot jako rozwiązanie społecznych, gospodarczych i środowiskowych problemów, Ojciec Święty przypomina nam o potrzebie i sile modlitwy w obronie ludzkiego życia”.
Z kolei arcybiskup Atlanty, Wilton D. Gregory zaznaczył, że nawet ci chrześcijanie, którzy nie są w pełnej komunii z Kościołem katolickim powinni przyłączyć się do modlitw na całym świecie, którym przewodniczyć będzie papież. Duchowny zachęca także osoby, które z różnych względów nie mogą wziąć udziału w sobotnim czuwaniu, by w jakiś inny sposób zaznaczyły swój udział w tej modlitwie.
„Zapraszam wszystkich chrześcijan, by rozpocząć Adwent we wspólnej modlitwie o Bożą opiekę nad ludzkim życiem. Wszyscy są mile widziani na tej specjalnej modlitwie, bez względu na to czy są w domu czy podróżują w związku ze Świętem Dziękczynienia” – napisał hierarcha w liście pasterskim.
Diecezja Davenport w stanie Iowa opublikowała natomiast broszurę z czytaniami i tekstami dla rodzin, które nie będą mogły brać udziału we wszystkich nabożeństwach, by same przyłączyły się do modlitw, jakie w wigilię pierwszej niedzieli Adwentu zainauguruje Benedykt XVI w Bazylice św. Piotra w Rzymie.
Tymczasem z różnych stron świata płyną głosy solidarności i podziękowania dla Benedykta XVI za tę bezprecedensową inicjatywę. Na stronie http://www.tak-dla-benedykta.pl zbierane są podpisy w 14 językach. Liczba tych w języku polskim przekroczyła już 8 tysięcy.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.