„Pandemia wyraźnie, ujawniła inne rodzaje chorób, które istniały przed koronawirusem: brak ducha braterstwa i bariery oddzielające bogatych od biednych” – powiedział prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kard. Luis Antonio Tagle podczas spotkania pod tytułem: „Dotknąć ran świata. Wierzyć podczas pandemii” zorganizowanego przez Festiwal Franciszkański oraz Włoskie Wydawnictwo Misyjne i Antonianum z Bolonii.
Filipiński kardynał zwrócił uwagę na błędne priorytety współczesnego świata: brakuje nam maseczek ochronnych, ale są za to pieniądze na zbrojenia. W wielu częściach świata brakuje czystej wody i przestrzeni do zachowania bezpiecznego dystansu.
Kardynał Tagle wskazał na zranienia naszych czasów, próbując je osadzić w perspektywie nadziei. Istnieją zranienia spowodowane naszymi błędnymi wyborami oraz te, które nie zależą od nas bezpośrednio, ale wywołane się czynnikami zewnętrznymi, pochodzą od innych osób, systemów oraz niesprawiedliwych i obojętnych struktur.
Powrócił do modlitwy Papieża Franciszka z 27 marca ubiegłego roku, w której Ojciec Święty ofiarował wielki dar wiary, przypominając, że wcielenie Jezusa Chrystusa jest wyrazem bliskości Boga wobec wszystkich cierpiących. Nikt nie idzie sam, nikt nie cierpi w samotności, nikt nie umiera w opuszczeniu. Lekarstwem jest Jezus Chrystus. Są wokoło ci, którzy okazują miłość: wolontariusze, pielęgniarki i pielęgniarze, siostry oraz inni, którzy wystawiają się na zarażenie wchodząc w niebezpieczne miejsca, ukazując, że są gotowi, aby pozwolić się zranić miłości i solidarności.
Wkrótce po tej modlitwie Papież utworzył platformę pomocy, aby odpowiedzieć na potrzeby najbiedniejszych krajów i aby przygotować przyszłość na bazie wzajemnej bliskości po Covid-19. Zdaniem prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji w misji Kościoła oprócz zagrożenia sanitarnego ważne jest udzielenie wiarygodnej odpowiedzi na postępującą sekularyzację, która wynika z globalizacji. „To nie jest jedynie fakt ekonomiczny, ale również problem kulturowy, stanowiący poważne wyzwanie dla wzmocnienia wiary” – podkreślił hierarcha.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.