Chiny ostrzegają USA i Koreę Płd.

Władze Chin ostrzegły w piątek USA i Koreę Płd. przed przeprowadzeniem u wybrzeży południowokoreańskich wspólnych manewrów morskich - podało w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Pekinie. Ćwiczenia mają zacząć się w niedzielę.

"Jesteśmy przeciwni wszelkim nieuprawnionym działaniom wojskowym wewnątrz wyłącznej strefy ekonomicznej Chin" - oświadczył rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei.

"Obecna sytuacja na Półwyspie Koreańskim jest skomplikowana i delikatna; wszystkie strony (konfliktu) powinny wykazać się umiarkowaniem, działaniem w duchu odprężenia i utrzymania pokoju oraz stabilizacji Półwyspu, a nie czegoś przeciwnego" - dodał.

Amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia mają być odpowiedzią na wtorkowy ostrzał wyspy Yeonpyeong na Morzu Żółtym przez artylerię Korei Północnej. W wyniku ataku zginęły cztery osoby.

W czwartek południowokoreańskie MSZ poinformowało, że wspólne ćwiczenia z Amerykanami będą jasnym przesłaniem dla Korei Płn. Weźmie w nich udział m.in. amerykański lotniskowiec o napędzie atomowym USS George Washington. Na pokładzie okrętu znajduje się 75 samolotów bojowych i ponad 6 tysięcy członków załogi.

Wraz z południowokoreańską marynarką wojenną Amerykanie będą ćwiczyć obronę przeciwlotniczą i gotowość do odparcia ataku na wodzie.

Władze w Phenianie ostrzegły w piątek, że wspólne manewry sił amerykańskich i południowokoreańskich doprowadzą Półwysep Koreański na skraj wojny.

Stany Zjednoczone i Japonia liczą na to, że ChRL, jeden z nielicznych sojuszników Korei Płn., użyje swych wpływów w Phenianie, uspokajając sytuację po wtorkowym ataku.

Chiny były już niezadowolone z powodu przeprowadzonych wcześniej w tym roku u wybrzeży Korei Płd. wspólnych ćwiczeń amerykańsko-południowokoreańskich, które miały być ostrzeżeniem dla Korei Płn. oskarżanej przez Seul o zatopienie w marcu południowokoreańskiego okrętu Cheonan. Na skutek ataku torpedowego zginęło 46 marynarzy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Sobota
dzień
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
wiecej »