Reklama

Dyplomata ONZ spotkał się z Suu Kyi

Wysoki rangą oenzetowski dyplomata Vijay Nambiar spotkał się w sobotę w Rangunie z przedstawicielami birmańskich władz i zwolnioną niedawno z aresztu domowego opozycjonistką Aung San Suu Kyi.

Reklama

Jak przekazał dziennikarzom, pani Suu Kyi wyraziła opinię, że potrzeba zdecydowanie więcej takich spotkań, "w celu rozwiązania wszystkich problemów Birmy".

Nambiar, były indyjski dyplomata i szef personelu sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, został mianowany specjalnym wysłannikiem ONZ do Birmy. Zastąpił on krytykowanego za nieskuteczność Ibrahima Gambariego, który funkcję tę pełnił przez cztery lata.

Z panią Suu Kyi dyplomata rozmawiał w jej domu przez około półtorej godziny. Vijay Nambia jest pierwszym oficjelem, który spotkał się z uwolnioną z trwającego siedem lat aresztu domowego noblistką. Przyleciał do Birmy z pierwszą od objęcia funkcji specjalnego wysłannika wizytą, która potrwa do niedzieli. Jego zadaniem jest ocena sytuacji w kraju po pierwszych od 20 lat wyborach parlamentarnych, które odbyły się 7 listopada.

"Miałam zaszczyt spotkać się z panem Nambiar, ale sądzę, że jedno spotkanie nie wystarczy", by "rozwiązać wszystkie problemy, z jakimi obecnie się borykamy" - przyznała ze swej strony po angielsku Suu Kyi. Wyraziła nadzieję na częstsze spotkania.

Wcześniej oenzetowski dyplomata rozmawiał z szefem birmańskiego MSZ gen. Nyan Winem oraz przedstawicielami różnych agencji i agend ONZ. W sobotę ma jeszcze spotkać się z przedstawicielami kilku ugrupowań politycznych i dyplomatami, a w niedzielę - z członkami komisji wyborczej i ministrami kilku resortów.

Pełnych wyników wyborów parlamentarnych jeszcze nie opublikowano, ale z podanych dotychczas informacji wynika, że wspierana przez rządzącą w Birmie juntę wojskową partia Związek Solidarności i Rozwoju (ZSR) zdobędzie znaczną przewagę w obu izbach parlamentu.

Od momentu odzyskania wolności, Suu Kyi regularnie spotyka się ze zwolennikami oraz członkami jej partii. Udziela także wywiadów zagranicznym mediom.

Sąd Najwyższy odrzucił jednak wniosek opozycjonistki o wznowienie działalności jej partii - Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD). Birmańskie władze rozwiązały ją w tym roku, gdy ugrupowanie nie zarejestrowało się ponownie przed wyborami, by zaprotestować w ten sposób przeciwko niesprawiedliwej i niedemokratycznej ordynacji wyborczej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
5°C Sobota
wieczór
wiecej »

Reklama