Zasadnicza struktura obrzędów Triduum Paschalnego w Jerozolimie jest taka sama jak w liturgii łacińskiej, pojawiają się w niej jednak pewne cechy szczególne.
Wyjątkowość liturgii Triduum Paschalnego w Jerozolimie nie polega na specyficznych zwyczajach i obrzędach, które też są obecne, ale na samym miejscu, w którym jest ona sprawowana – to tutaj cierpiał, umarł i zmartwychwstał Jezus Chrystus – podkreśla w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Vincenzo Peroni, wieloletni papieski ceremoniarz, od kilku miesięcy posługujący wraz z braćmi z Kustodii Ziemi Świętej w najświętszych miejscach chrześcijaństwa.
Zasadnicza struktura obrzędów Triduum Paschalnego w Jerozolimie jest taka sama jak w liturgii łacińskiej, pojawiają się w niej jednak pewne cechy szczególne, które odnoszą się do liturgii pierwszych wieków i miejscowych zwyczajów. „Niektóre z nich przetrwały do naszych czasów dzięki pątniczce Egerii, która przybyła do Ziemi Świętej w IV wieku i opisała miejscowe obrzędy” – podkreśla ks. Peroni.
„Rano w Wielki Czwartek – ponieważ zgodnie z zasadami «status quo» w Ziemi Świętej wszystkie liturgie odprawiane są wcześnie rano – na zakończenie Mszy Wieczerzy Pańskiej, odbywa się procesja z Eucharystią wokół miejsca Zmartwychwstania Pańskiego. Na sam koniec Najświętszy Sakrament zostaje umieszczony w tabernakulum przygotowanym na płycie Grobu Bożego, wewnątrz rotundy Anastasis. Tam też, przez cały dzień i noc, bracia z Kustodii Ziemi Świętej adorują Zmartwychwstałego – powiedział papieskiej rozgłośni ks. Vincenzo Peroni. – Z tego zwyczaju zrodziła się tradycja adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Nie było to jednak odniesienie do śmierci, ale właśnie do jerozolimskiego zwyczaju umieszczania Eucharystii w Grocie Zmartwychwstania. To tradycja, która potwierdza treść naszej wiary – w Eucharystii jest obecny Jezus, który zmartwychwstał właśnie tutaj, to właśnie Eucharystia najlepiej objawia nam wielkanocną łaskę.“
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.