Otworzył go premier Mateusz Morawiecki, który na specjalnej konferencji prasowej zainaugurował jednocześnie pilotażowy ogólnopolski program masowych punktów szczepień.
Jeden z szesnastu Punkt Szczepień Masowych w Polsce znajduje się w hali sportowej przy ul. Lotniczej w Legnicy. To jedyny jak na razie tego typu punkt na Dolnym Śląsku. Zaczął funkcjonować 19 kwietnia. - Dziękuję za zorganizowanie wydajnego punktu szczepień. To jest ten moment, w którym przechodzimy do kontrofensywy w walce z koronawirusem - mówił w legnickiej hali sportowej premier Morawiecki. - Dzisiaj jesteśmy coraz lepiej przygotowani. Chcemy wykorzystywać infrastrukturę do szczepień, która została stworzona w krótkim czasie. Trzeba było skonstruować cały system, napisać go, przetestować i wdrożyć. Teraz to działa. Narodowy Program Szczepień ma być o krok przed dostawami, które spływają do nas coraz szerszą falą. Udaje się nam wywierać coraz większa presję na dostawców szczepionek - dodał.
Zapowiedział, że w II kwartale przybędą do Polski o ponad 4 miliony więcej szczepionek niż planował rząd. - Dzięki temu będziemy mogli walczyć o powrót do spokoju. Znajdujemy się w hali, która - mam nadzieję - wróci do swojego dawnego przeznaczenia. Teraz w niej będzie możliwość szczepienia co najmniej tysiąca osób dziennie. Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy poinformowała, że nawet więcej, tylko potrzeba szczepionek - mówił Mateusz Morawiecki.
Powołał się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie III fala zarażeń koronawirusem zmalała z powodu sprawnego systemu szczepień. - Uruchamiamy dzisiaj 16 punktów szczepień w całej Polsce. Mają one bardzo dużą wydajność. To program pilotażowy. Dzięki temu np. w Legnicy prędkość szczepień wzrośnie dwukrotnie. Docelowo uruchomimy na podstawie zbudowanej infrastruktury ponad 600 takich punktów w całym kraju. Przyspieszamy w ten sposób Narodowy Program Szczepień. Do 10 maja wszyscy Polacy od 18. roku życia będą mieli wystawione e-skierowania i będą mogli się rejestrować na konkretne terminy szczepień. Jutro, czyli 20 kwietnia, przedstawimy szczegółowy harmonogram, kiedy poszczególne roczniki mogą się rejestrować - zapowiedział w Legnicy minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Liczba osób zaszczepionych w Polsce zbliża się do 2,5 miliona. W tym tygodniu rząd planuje przeprowadzić ponad milion szczepień, a tempo ma być zwiększane. Dzienny rekord to ponad 260 tys. szczepień.
- Te wartości będą się zwiększać wraz z napływem szczepionek do Polski. System, który liczy ponad 7 tys. punktów szczepień, ma coraz większą wydajność. Zmieniamy go tak, by elastycznie dostosowywał się do bieżącej sytuacji. Dlatego 20 kwietnia zostanie zmienione rozporządzenie: w sytuacji, w której powstanie realne zagrożenie zmarnowania się szczepionki, taką szczepionkę można wykorzystać dla osoby powyżej 18. roku życia. Dotychczas panowało wokół tej zasady więcej obwarowań, ale obecnie je rozluźniamy - stwierdził minister Dworczyk.
Zadowolony z uruchomienia Punktu Szczepień Masowych jest Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy. - Samorząd legnicki włączył się z narodowy program, ponieważ chcemy tego przyspieszenia wspólnie. Oddaliśmy obiekt do dyspozycji, aby przyspieszyć szczepienia i poprawić stan odporności społeczeństwa w regionie. Nasza siła działania jest we współpracy. Zapewniam, że personel punktu szczepień wykazuje zaangażowanie i profesjonalizm. Pacjenci mogą się czuć bezpiecznie i będą obsłużeni w sposób należyty - podsumował konferencję prezydent Legnicy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.