Unikatowy zbiór dokumentów jednej z operacji sowieckiego wywiadu został opracowany przez historyków. Wśród nich jest dr Andrzej Grajewski, redaktor "Gościa Niedzielnego".
Sprawa agenturalno-obserwacyjna „Kapella” (Kaplica) – w książce znalazły się dotyczące jej 54 dokumenty – była połączeniem różnego rodzaju kombinacji operacyjnych oraz działań podejmowanych zarówno przez jednostki funkcjonujące poza granicami Związku Sowieckiego i korzystające z informacji zdobywanych przez sieć agenturalną (m.in. w USA oraz w Watykanie), jak i prowadzonych z kraju. Była realizowana w latach 1979–1990. Dokumentacja operacji przynosi wiele nowych informacji dotyczących wiedzy KGB na temat poczynań Jana Pawła II wobec Związku Sowieckiego oraz krajów komunistycznych w Europie Wschodniej.
Przeczytaj więcej: Wschodni plan papieża
Książka Pontyfikat wielu zagrożeń. Jan Paweł II w świetle dokumentów sprawy „Kapella" 1979-1990to unikatowy zbiór dokumentów jednej z operacji sowieckiego wywiadu, prowadzonej pod nadzorem Moskwy przez I Wydział KGB Litewskiej Socjalistycznej Republiki Sowieckiej. Stanowi interesujący przyczynek do zbadania relacji między ZSRS a Stolicą Apostolską oraz ważne źródło informacji, dotyczących wiedzy i wyobrażeń KGB na temat poczynań Jana Pawła II.
W IPN odbędzie się debata na żywo nad zbiorem opublikowanych dokumentów. Udział biorą: dr Andrzej Grajewski – redaktor naukowy (Gość Niedzielny), dr hab. PawełSkibiński UW. IDMN, dr hab. Władysław Bułhak BBH IPN. Prowadzenie: dr hab. Rafał Łatka BBH IPN, IDMN
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.